22 Gru

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

„Bądź iskierką światła dla świata,
który jest twoim otoczeniem”
Helmut Thielicke
 

Szanowni Nauczyciele, Pracownicy, Rodzice i Uczniowie!

Boże Narodzenie i Nowy Rok to okres skupienia i refleksji służący przeżywaniu tajemnicy narodzin Nadziei i Miłości. Czas ten staje się również okazją do wyrażania życzeń i dzielenia się życzliwością z najbliższymi oraz wszystkimi osobami, z którymi codziennie współtworzymy rzeczywistość w pracy.

Na te najradośniejsze ze Świąt przyjmijcie życzenia szczęśliwego ich przeżywania w rodzinnej atmosferze i zdrowiu. Oby Święta stały się okazją do odpoczynku i miłych spotkań, sposobnością do czerpania wiary w pomyślne rozwiązania ewentualnych trudności a nadchodzący rok – szczęśliwy i w każdym wymiarze lepszy od mijającego.

Z najserdeczniejszymi życzeniami wszelkiej pomyślności

Iwona Gieroń – dyrektor ZPO nr 1

 

22 Gru

Kolędowanie’2017

Po raz kolejny zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki między innymi „Dzisiaj w Betlejem” i „Mędrcy świata” w wykonaniu naszych uczniów. Przypominając o zwyczajach świąt Bożego Narodzenia wprowadzili oni  do szkoły nastrój świąteczny chcąc, aby piękny obyczaj kolędowania nie zaginął.

Szkolne kolędowanie  już po raz kolejny przygotowały katechetki Lucyna Rydzek i Halina Suliga.

22 Gru

„Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa”

Dnia 15 grudnia został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs na „Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową”.  Każda praca, urzekała pomysłowością, kolorystyką i techniką wykonania.  Spośród 47 prac uczniów klas młodszych komisja konkursowa wyłoniła 27 laureatów oraz nagrodziła wszystkich uczestników konkursu. Nagrody  i pamiątkowe dyplomy zostały wręczone po Jasełkach. Przepiękne szopki wyeksponowano na wystawie szkolnej.  Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Organizatorami konkursu były: s.  Agata Krysińska, Małgorzata Kuśmierczyk i Ilona Skiba.

Wyniki konkursu:

Klasy I
I miejsce
Natalia Musiał kl. I a, Karolina Witczyk kl. I b, Julita Huszno  kl. I b, Nikola Kisiel kl. I b, Gerard Czaja kl. I b, Dominik Żelichowski kl. I b, Norbert Nowak kl. I c
II miejsce
Filip Machnik kl. I a, Lena Frączek kl. I d, Bartosz Pasoń kl. I d, Aleksandra Dudek kl. I d
III miejsce
Zuzanna Kluska kl. I b, Damian Rak kl. I b, Michalina Suliga kl. I b, Nina Pakosz kl. I b, Natalia Kultys  kl. I d, Aleksandra Arabas  kl.  I b

Klasa II
I miejsce – Wiktoria Bała – Kowalska kl. II a
II miejsce – Wiktor Gawron kl. II a
III miejsce – Amelia Jurek kl. II a

Klasy III
I miejsce
Adam Grabowski kl. III b, Maksymilian Sobański kl. III d, Wojciech Jóźwiak kl. III a
II miejsce
Michał Jóźwiak kl. III a, Julia Dyrek kl. III a
III miejsce
Maja Klim kl. III b, Amelia Maciejczyk kl. III b

©ZPO 1 we Włoszczowie

20 Gru

„Narodził się dla Ziemi…”

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych jasełkami.

W świąteczną atmosferę wprowadziły nas przedszkolaki oraz uczniowie szkoły filialnej w Łachowie, którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je społeczności szkolnej 20 grudnia.

Obecność rodzin naszych uczniów sprawiła, że spotkanie było wyjątkowe i dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń.

 

 

 

©ZPO1 we Włoszczowie

19 Gru

,,Do Betlejem”

Coroczne przedstawienie jasełkowe to już stała tradycja naszej szkoły. 19 grudnia 2017 roku uczniowie z klasy II wystawili jasełka pt. ,,Do Betlejem”.

Szkolni aktorzy świetnie i z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w swoje role. Efektowna dekoracja, odpowiednio dobrane stroje i oprawa muzyczna dopełniały całości spektaklu. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt.

Do śpiewania kolęd zostali zaproszeni najmłodsi przedstawiciele naszej społeczności szkolnej, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz zaproszone przedszkolaki z filii Przedszkola Samorządowego nr 3 we Włoszczowie.

Jasełka przygotowały: p. Ilona Skiba, S. Agata Krysińska, p. Małgorzata Kuśmierczyk przy współudziale p. Jadwigi Cegieły oraz p. Haliny Krawczyk.

19 Gru

Warsztaty bożonarodzeniowe w klasie 1a

15 grudnia  sala numer 6 zamieniła się  w pracownię plastyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. W miłej, świątecznej atmosferze rodzice pierwszoklasistów odkryli  swoje talenty plastyczne i wraz z dziećmi zamienili się w prawdziwych artystów.

Przy dźwiękach kolęd i pastorałek powstały przepiękne ozdoby świąteczne. Podczas tworzenia bałwanków i skrzatów wykazywali się niezwykłą pomysłowością i ciekawą inwencją twórczą.

Wykonane ozdoby z pewnością będą stanowiły świąteczną dekorację domów.

Anna Błaszczyk

 

18 Gru

Wygraj z nudą 2! – czas na podsumowanie

15 grudnia 2017 zakończono projekt Fundacji ZPO nr 1 współfinansowany przez Gminę Włoszczowa pod nazwą „Wygraj z nudą 2!”, którego celem było zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży poprzez organizację zajęć pozalekcyjnych.

Zadanie było podzielone na dwa cykle: pierwszy dotyczył roku szkolnego 2016/2017 (zajęcia trwały od kwietnia do czerwca 2017) i drugi dotyczył bieżącego szkolnego (zajęcia odbywały się od października do grudnia).

Nauczycielki prowadziły zajęcia  recytatorsko – teatralne, muzyczno – ruchowe oraz plastyczno – techniczne. W sumie zorganizowano 60 godzin spotkań kulturalnych, podczas których uczniowie nie tylko zdobywali nowe umiejętności, ale przede wszystkim dobrze się bawili. W zajęciach uczestniczyło ponad 100 uczniów naszej szkoły. Za pozyskane pieniądze zakupiono m.in.: stroje sceniczne, sprzęt nagłaśniający, instrumenty perkusyjne, kurtynę teatralną, parawan, pacynki, sztalugi oraz profesjonalny sprzęt dla plastyków. Wszystkie wymienione przedmioty będą służyły przez najbliższe miesiące uczniom naszej szkoły.

Efektem zajęć pozalekcyjnych w ramach projektu „Wygraj z nudą 2!” były:  wystawa prac plastycznych w bibliotece szkolnej, przedstawienia o treści profilaktycznej oraz układy taneczne.

Zajęcia prowadziły w ramach porozumień wolontariackich  panie: Izabela Falana, Jadwiga Cegieła, Ilona Skiba, Agnieszka Skrobisz oraz Katarzyna Kuzincow. Nad całością czuwała jako koordynator projektu Anna Drążyk.

15 Gru

„Pozytywnie – kreatywnie”

Drugi cykl zajęć plastyczno – technicznych „Pozytywnie – kreatywnie” w ramach projektu „ Wygraj z nudą 2!” odbywały się raz w tygodniu po dwie godziny w miesiącach od października do grudnia. Prowadziła je pani Izabela Falana. Uczestniczyło w nich 18 uczniów klas czwartych i piątych.
Tematyka zajęć nawiązywała do zmian zachodzących w przyrodzie jesienią oraz do klimatu świąt Bożego Narodzenia. Mali artyści mieli możliwość tworzyć piękne prace profesjonalnym sprzętem dla plastyków, zakupionym ze środków pozyskanych w ramach projektu współfinansowanego przez Gminę Włoszczowa. Inspirowani barwami jesieni malowali pejzaże farbami akrylowymi na płótnie, mając do dyspozycji sztalugi i palety barw mieszanych według własnego uznania. Kolejnym wyzwaniem była ozdobna ramka na zdjęcia z bibuły i kolorowych liści. Czas radosnego oczekiwania na święta zachęcał do tworzenia lampionów i ozdobnych serduszek techniką dequpage. Zwieńczeniem zajęć było pracochłonne i wymagające cierpliwości tkanie na krosnach. Efektem tej pracy są zakładki do książek, kolorowe dywaniki, kocyki dla lalek.
Przyjazna atmosfera panująca podczas zajęć, jak i zapał uczestników przyczynił się do ich sukcesu i zadowolenia ze swojej pracy. Całość świadczy o potrzebie organizowania takich zajęć, które stwarzają sprzyjające warunki do rozwoju zainteresowań i uzdolnień dzieci.
Prace uczniów wykonane podczas warsztatów można podziwiać w bibliotece szkolnej.

15 Gru

Czarodziejska moc muzyki!

Pod taką nazwą odbywały się w naszej szkole zajęcia koła muzyczno – ruchowego w ramach projektu współfinansowanego ze środków Gminy Włoszczowa „Wygraj z nudą 2!”.
Uczestniczyło w nich 25 uczniów klas I – III. Warsztaty prowadziły panie: Jadwiga Cegieła i Ilona Skiba.
Na zajęciach realizowana była tematyka związana z nauką i doskonaleniem kroków tanecznych, zabaw rytmicznych i ćwiczeń ruchowych, potrzebnych do tworzenia układów tańca. Ich celem było rozbudzanie zamiło-wania do muzyki, kształcenie wrażliwości i wyobraźni muzycznej, rozwijanie muzykalności dzieci. W ramach zajęć odbywała się również nauka kroków tańca towarzyskiego, rock’n’rolla, cza-czy, salsy oraz elementy tańców ludowych. Aktywność muzyczno – ruchową dzieci rozwijano również z wykorzystaniem metody aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss.
Podczas zajęć stosowano różne formy takie, jak: taniec, rytm, zabawy dziecięce muzyczno-ruchowe, improwizację, grę akompaniamentu na instru-mentach perkusyjnych, propagowano muzykę klasyczną oraz aktywne jej słu-chanie. Uczniowie chętnie uczestniczyli w tak prowadzonych warsztatach. Po-przez ruch i zabawę uczyły się współpracy, integrowały się ze sobą.
Ważnym elementem zajęć były różne pomoce dydaktyczne zakupione z pozyskanych środków finansowych: instrumenty perkusyjne, stroje taneczne, rekwizyty oraz sprzęt nagłaśniający.
Na pożegnanie projektu 13 grudnia 2017 roku uczestnicy zajęć zaprezentowali przed szkolną publicznością układy taneczne . Grupa dziewczynek wystąpiła również podczas Jasełek w tańcu „Śnieżynek”.

15 Gru

Po raz kolejny wygrali z nudą!

Uczniowie klas I-V w bieżącym roku szkolnym mieli okazję po raz kolejny uczestniczyć w zajęciach koła recytatorsko – teatralnego pod hasłem „Jestem aktorem. Dziecięce formy sceniczne” w ramach projektu „Wygraj z nudą 2!”, współfinansowanego przez Gminę Włoszczowa. Zajęcia odbywały się pod kierunkiem nauczycielek – Katarzyny Kuzincow i Agnieszki Skrobisz.
W czasie cotygodniowych spotkań dzieci przygotowywały się do występów publicznych, niejednokrotnie przełamując własną nieśmiałość. Aby osiągnąć zamierzony cel, doskonalono dykcję i umiejętność interpretacji tekstów literackich, odgrywano scenki. Dzieci uczyły się asertywności, wyrażania uczuć i emocji oraz kształciły umiejętność bezpiecznego zachowania się w różnych życiowych sytuacjach. Na zajęciach nie zabrakło zagadnień z zakresu profilaktyki, opowiadań dodających najmłodszym pewności siebie oraz elementów kinezjologii edukacyjnej, czyli „gimnastyki mózgu”. Urozmaiceniem zajęć była wspólna zabawa w teatr kukiełkowy. Wszystko to miało służyć właściwemu zagospodarowaniu czasu wolnego dzieci.
Efektem pracy młodych aktorów były występy publiczne przed młodszymi i starszymi kolegami w świetlicy szkolnej oraz w przedszkolu. Dzieci zaprezentowały historyjki o charakterze profilaktycznym oraz ulubione wiersze i piosenki. Nie zabrakło też akcentów świątecznych.