28 Mar

Warsztaty wielkanocne w klasie 1a

Okres przygotowań do Świąt Wielkanocnych to szczególna okazja do poznania przez dzieci polskich tradycji świątecznych, a najlepiej kiedy robią to wspólnie z rodzicami.
28 marca w klasie 1a odbyły się Wielkanocne warsztaty, na które zostali zaproszeni również rodzice. Celem spotkania było tworzenie okazji do poznawania tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi oraz zacieśnianie więzi emocjonalnych między dziećmi i rodzicami. Dzieci miały okazję wykonać tradycyjne ozdoby: pisanki, kurczątka i zajączki. Uczniowie poznali wiele różnych technik plastycznych oraz ciekawych wzorów. Dzięki talentom artystycznym rodziców, miały okazję zobaczyć ile ciekawych ozdób można wykonać w oryginalny sposób.
Spotkanie było doskonałą okazją dla Rodziców do zobaczenia swoich pociech podczas zajęć, miłego spędzenia czasu oraz wspólnej zabawy. Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze, umiliły dzieciom oczekiwanie na święta i wprowadziły je w wielkanocny nastrój.

Dziękuję  Rodzicom za obecność, przyniesione materiały plastyczne oraz zaangażowanie w pracę klasy, a tym samym w wychowanie  pociech – Anna Błaszczyk

26 Mar

„Między nami kobietkami” – spotkanie z pielęgniarką

26 marca 2018r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Karoliną Langier, prelegentką Działu Profilaktyki i Edukacji Procter&Gamble z zakresu programu edukacyjnego dla dziewcząt klas szóstych „Między nami kobietkami”. Prelegentka omawiała problemy wieku dojrzewania oraz zasady odpowiedniej diety, niezwykle ważnej w tymże okresie.

Na zakończenie spotkania pani pielęgniarka rozdała dziewczętom specjalne zestawy edukacyjne.

26 Mar

Master Chef Jedynki po raz drugi w naszej szkole…

26 marca 2018 r. w świetlicy gimnazjum odbyła się druga edycja konkursu „Master Chef Jedynki” pod hasłem: „Z miłości do mamy”.

Uczestnicy konkursu w trzyosobowych grupach mieli za zadanie przygotować dowolną potrawę dla mamy oraz dekorację z żywych kwiatów w kieliszku do wina lub szampana. Podczas konkursu gimnazjaliści wykazali się świetną organizacją, pomysłowością, techniką przygotowanych dań konkursowych oraz dekoracji kwiatowych. Na uwagę zasługuje również fakt, iż przygotowane potrawy były zdrowe, lekkie, a uczniowie wykazali się dużą znajomością zawartych w nich składników odżywczych.

Nagrodzeni w konkursie:

I miejsce: Bartłomiej Janik, Bartosz Picheta, Anna Skupin.

II miejsce: Daria Nowak, Katarzyna Pałka, Ilona Pośpiech oraz Zuzanna Oleksy, Michalina Sobótka, Joanna Świeboda.

III miejsce: Wiktoria Mazur, Magdalena Nowak, Agnieszka Dyksińska.

Przyznano również wyróżnienie dla drużyny: Kacpra Krzysztofika, Łukasza Pacanowskiego i Michała Przyborowskiego za przepięknie ustrojony stolik.

Zwycięzcy wezmą udział w eliminacjach do III edycji konkursu gastronomiczno – florystycznego w ZSP nr 2 we Włoszczowie.

Organizatorami konkursu były panie: Ewa Hyska, Ewelina Martoś-Wyrwał i Justyna Pyka.

26 Mar

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

W dniach 19 – 23 marca 2018 r. już po raz kolejny w naszej szkole odbył się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Uczniowie brali udział w konkursach: plastycznym, piosenki religijnej, recytatorskim oraz w konkursie wiedzy ogólnej religijnej. Najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni na podsumowaniu w dniu 23 marca 2018 r. Nad całością czuwały panie katechetki: Lucyna Rydzek i Halina Suliga. 

Lista zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

Konkurs plastyczny „Kartka Wielkanocna”:

gimnazjum + kl.7 SP

1.Couperus Eryk (klasa 3a)

1.Drążyk Emilia kl. (klasa 7b)

2.Kusa Magdalena (klasa 3a)

3.Bukowska Karolina (klasa 3a)

3.Krawczyk Karolina (klasa 3a)

szkoła podstawowa kl 4 – 6

1.Grabowski Hubert (klasa 6c)

2.Żelichowska Julia (klasa 5b)

2.Bujak Zuzanna (klasa 4e)

3.Pyka Maria (klasa 4c)

3.Oleksy Kamil (klasa 5a)

Konkurs wiedzy ogólnej:

gimnazjum + kl.7 SP

1.Hupa Magdalena (klasa 3d)

2.Kaczmarek Agnieszka (klasa 3a)

3.Drążyk Mateusz (klasa 3a)

4.Falana Wiktor (klasa 3a)

szkoła podstawowa kl 4 – 6

1.Podstawka Igor (klasa 4c)

2.Lipniak Julia (klasa 4b)

3.Żelichowski Tobiasz (klasa 6a)

4.Suliga Joanna (klasa 4b)

Konkurs recytatorski Miłosierdzie Boże”:

gimnazjum + kl.7 SP

1.Drążyk Emilia (klasa 7b)

2.Kuterasińska Jagoda (klasa 7b)

3.Oleksy Zuzanna (klasa 2a)

4.Ciesielska Ilona (klasa 2a)

szkoła podstawowa kl 4 – 6

1.Adamczyk Aleksandra (klasa 5b)

2.Szafrański Dawid (klasa 4e)

3.Oleksy Kamil (klasa 5a)

4.Lipniak Julia (klasa 4b)

wyróżnienie: Żelichowska Diana (klasa 5b)  

Konkurs piosenki religijnej:

gimnazjum + kl.7 SP

1.Janus Aleksandra (klasa 2b)

2.Skupin Anna (klasa 3d)

3.Gąsior Natalia (klasa 7b)

3.Zbierańska Magdalena (klasa 2a)

wyróżnienie: Kuterasińska Jagoda (klasa 7b), Pietralik Paulina (klasa 3d)

szkoła podstawowa kl 4 – 6

1.Pyka Milena (klasa 3a)

2.Maciejczyk Hanna (klasa 4b)

3.Popko Julia (klasa 4e)

wyróżnienie: Koćwin Marcelina (klasa 6a), Świercz Oliwia (klasa 4d).

 

21 Mar

obchody Święta Liczby Pi

14 marca 2018r. grupa 52 uczniów naszej szkoły z opiekunami: Justyną Kaczor, Ewą Machnik i Ewą Trybek wzięła udział w obchodach Święta Liczby Pi, które odbywały się na Uniwersytecie Śląskim. Na Wydziale Nauk o Ziemi zapoznali się z dziejami naszej Planety, poznali historię człowieka, oglądali rekonstrukcje dinozaurów, pierwszych ludzi, podziwiali kolorowy i zróżnicowany pod względem form świat minerałów.

W Instytucie Matematyki uczestniczyli w warsztatach w „Kawiarni szkockiej”,  które miały na celu odtworzenie atmosfery, jaka towarzyszyła matematykom lwowskiej szkoły matematycznej podczas analizowania często przełomowych problematów.  Uczniowie rozwiązywali ciekawe zadania i łamigłówki  matematyczne, za które otrzymywali pieniądze.

Instytut Chemii zaciekawił pokazami chemicznymi (doświadczeniami), które  odpowiedziały na kilka nurtujących pytań: Czy naprawdę nie ma dymu bez ognia? Jak zabarwić płomień? Ile energii jest zawarte w chipsach?Czy da się wytworzyć dźwięk w probówce?

Ostatnim etapem były warsztaty z fizyki, które odbywały się w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych: „Mechanika w praktyce” – uczniowie wykonując doświadczenia poznawali podstawowe prawa fizyczne oraz  „Kolorowo o temperaturze” – obserwacja zmian temperatury kamerą termowizyjną, obserwacja ciała doskonale czarnego.

©ZPO1 we Włoszczowie

19 Mar

„Młodzież zapobiega pożarom”

19 marca 2018r. odbyły się eliminacje gminne XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Uczniowie biorący udział w konkursie musieli wykazać się znajomością przepisów przeciwpożarowych oraz zagadnień działań operacyjnych i sprzętu ratowniczego straży pożarnej.

Tak, jak i w latach poprzednich nasza szkoła odnotowała wspaniały wynik!
Wśród gimnazjalistów i uczniów klas VII najlepszy okazał się Bartłomiej Janik (klasa 3d), a III m. zajęła Anna Tasak (klasa 7b).

W kategorii szkół podstawowych zwycięstwo przypadło Lilianie Musiał (klasa 6b), zaś  II m. zajął Paweł Tasak (klasa 4c). 

Uczniów do konkursu przygotowywał p. Marcin Sztuka.

Gratulujemy!

19 Mar

„Komputer i ja” w przedszkolu w Łachowie

Dnia 15 marca br. przedszkolaki z przedszkola w Łachowie przygotowały krótką inscenizację  na temat „Bezpiecznego Internetu”, która miała na celu uświadomienie dzieci w zakresie szkodliwości  niektórych treści, niebezpiecznych kontaktów oraz ochrony danych osobowych i wizerunku, a także zasad kulturalnego zachowania się
w Internecie.

Od 6 lutego prowadzone były liczne rozmowy, pogadanki, zajęcia dotyczące bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu. Podsumowaniem prowadzonych działań był zorganizowany  konkurs plastyczny pod hasłem „Komputer i ja”. Wszystkie prace zostały wywieszone w naszej galerii, a najciekawsze zostaną nagrodzone upominkami.