28 Mar

„MASTER CHEF JEDYNKI 3”

Świetlica PG zaprasza  trzyosobowe zespoły szkoły podstawowej (kl. 7 i 8) do trzeciej edycji konkursu  „Master Chef Jedynki”.

Konkurs odbędzie się 3 kwietnia 2019 r. w świetlicy PG o godz. 11.00.

Tematyka: „Ziemniaczane inspiracje”.

Konkurs polega na przygotowaniu dowolnej potrawy z ziemniaków z uwzględnieniem elementów dekoracji roślinnej stołu w stylu country (wiejskim).

Trzy najlepiej wykonane prace zostaną zgłoszone do eliminacji IV edycji KONKURSU GASTRONOMICZNO – FLORYSTYCZNEGO  w Zespole Szkół Ponadgimnazjlanych nr 2 we Włoszczowie. Komisja konkursowa po ocenie prac wybierze najlepsze drużyny do etapu drugiego, który przeznaczony jest tylko dla 6 drużyn.

Drużyny można zgłaszać do 1 kwietnia 2019 r. w świetlicy PG.

Więcej informacji o konkursie u pań: Justyny Pyki i Eweliny Martoś-Wyrwał.

28 Mar

Sukces w Ogólnopolski Turnieju Językowym!

27 marca 2019 r. Zuzanna Oleksy i Magdalena Zbierańska (3a gim.) oraz Miłosz Proch i Kuba Kaczor (kl. 8b) reprezentowali naszą szkołę w  Ogólnopolskim Turnieju Językowym, organizowanym przez I LO we Włoszczowie.

Uczniowie zmierzyli się z trudnymi zagadnieniami teoretyczno-literackimi oraz językowymi w testach: „Czytam, więc rozumiem…” oraz „Konkurs poprawnych norm i form”. Następnie wysłuchali wykładu  P. Zbróga  – językoznawcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz brali udział w językowych zabawach.

Nasi  przedstawiciele wykazali się dużą wiedzą językową  –  w „Konkursie poprawnych norm i form” Zuzanna Oleksy uzyskała III miejsce, a Miłosz Proch – wyróżnienie.

Gratulujemy uczniom i ich polonistkom: U. Słowik i E. Oleksy.

26 Mar

Rekrutacja do przedszkola

Harmonogram rekrutacji do oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego we Włoszczowie oraz Przedszkola Samorządowego w  Łachowie w roku szkolnym 2019/2020

  • 1 – 14 marca 2019r. – przyjmowanie wniosków wraz z dokumentami
  • 22 marca 2019r. – podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
  • 25-29 marca 2019r. – potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia do przedszkola w postaci pisemnego oświadczenia
  • 5 kwietnia 2019r. podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych

Wszystkie dokumenty dotyczące rekrutacji są do pobrania w zakładce – Rekrutacja.

26 Mar

Akcja „WIELKA MAPA POLSKI” – Ogólnopolska wymiana pocztówkowa klas 1-3

W dobie Internetu coraz bardziej zanika zwyczaj porozumiewania się w tradycyjny sposób. Wysyłanie pocztówek i listów należy do rzadkości. Aby temu zapobiec, uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami przyłączyli się do akcji „Wielka Mapa Polski” zorganizowanej przez WSiP. Jej celem jest wymiana pocztówek pomiędzy klasami 1-3 z całej Polski oraz prezentacja ciekawych miejsc swojej miejscowości i okolic.

W ramach akcji otrzymaliśmy Mapę Polski. Na niej będziemy prezentować otrzymane pocztówki. Mamy nadzieję, że do końca roku szkolnego nasza „Pocztówkowa mapa”, którą powiesiliśmy na korytarzu, stopniowo zapełni się pozdrowieniami z całej Polski. Akcja „Wielka Mapa Polski” ma walor edukacyjny, ponieważ raz w tygodniu na stronie WSiP udostępniane są specjalnie przygotowane materiały edukacyjne: filmy, zdjęcia, pokazy slajdów, artykuły, ciekawostki, które pozwolą uczniom poznać wszystkie zakątki kraju, poza tym dzieci nauczą się, jak poprawnie adresować i pisać pocztówki.

Anna Błaszczyk

25 Mar

Sukces Zuzi w konkursie poetyckim!

Dnia 22 marca 2019r. podsumowano 7 edycję Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego im. Łukasza Uniejewskiego, organizatorem którego było I LO im. W. Sikorskiego we Włoszczowie.

W finale nagrodzeni zostali młodzi, piszący wiersze. W gronie najlepszych znalazła się uczennica naszego gimnazjum – Zuzanna Grabiec, która zajęła I miejsce.

Gratulujemy Zuzi oraz jej opiekunowi –  p. Jackowi Stolarskiemu!

22 Mar

„Zimę żegnamy, Wiosnę witamy!”

Jeszcze w polu tyle śniegu,
Jeszcze strumyk lodem ścięty,
A pierwiosnek już na brzegu
Wyrósł śliczny, uśmiechnięty”

W.Broniewski

21 marca tradycyjnie w szkole i przedszkolu w Łachowie obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny.

Wprowadzeniem do obchodów był występ artystyczny pod hasłem: „Zimę żegnamy, Wiosnę witamy” przygotowany przez dzieci z przedszkola i klasy pierwszej. Wykonaliśmy również piękne i kolorowe Marzanny, symbolizujące odchodzącą zimę. Trzymając w ręku kwiaty przeszliśmy barwnym korowodem ulicami Łachowa, szukając pierwszych oznak wiosny. Radosny nastrój udzielał się nie tylko dzieciom, ale również przechodniom, których spotykaliśmy.

Dzień był bardzo udany, uczniowie byli zadowoleni z tak spędzonego czasu, a na wielu twarzach gościł uśmiech. Po tak miłym powitaniu Wiosny, mamy nadzieję, że ta pora roku na dobre u nas zagości.

 

22 Mar

Najbardziej fascynująca liczba świata…

Badali ją już starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia. 14 marca swój dzień obchodziła liczba .

W naszej szkole również obchodzono Dzień Liczby π. Był to iście matematyczny dzień pełen konkursów, quizów i zagadek. Młodzież  bardzo chętnie brała udział w konkursach indywidualnych.

Oto wyniki konkursów w poszczególnych kategoriach:

MODEL LICZBY

I miejsce: Z. Oleksy (klasa 3a)

II miejsce: H. Nowak (klasa 3d), W. Tanasiewicz (klasa 3a)

III miejsce: W. Jaszewska (klasa 8c), A. Literacka (klasa 8d), E. Nowak. (klasa 3d)

wyróżnienia: O. Długoborska (klasa 7c), Z. Burdzińska (klasa 3d), A. Słupińska (klasa 7c), K. Janus (klasa 3c)

ROZWINIĘCIE DZIESIĘTNE LICZBY

I miejsce: J. Barczyńska (klasa 7b)

II miejsce: K. Pytel (klasa 7c)

III miejsce: R. Cholerzyńska (klasa 7a)

WIERSZ/PIOSENKA O LICZBIE

I miejsce: J. Ścisłowska (klasa 7c)

II miejsce: R. Cholerzyńska (klasa 7a), A. Zalewska (klasa 7c)

III miejsce: L. Musiał (klasa 7b)

Gratulujmy!

21 Mar

XXVII Tydzień Kultury Języka

W dniach 11-16 marca 2019 roku, pod hasłem „Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu”, odbył się w naszej szkole XXVII Tydzień Kultury Języka.

Uczniowie, w ramach szkolnych konkursów, mieli okazję sprawdzić  wiedzę oraz zaprezentować swoje umiejętności.

Oto laureaci poszczególnych konkursów:

  • Konkurs ortograficzny o tytuł „Mistrza ortografii” Ola Turczyńska (kl. V d)
  • Konkurs językowy „Licz się ze słowami”Miłosz Proch (kl. VIII b)
  • Konkurs językowy „Zabawa słowem” -zespół w składzie: Marcelina Koćwin, Patryk Kozieł, Karol Kusa (uczniowie kl. VII a).
  • Konkurs na najlepsze wykonanie pieśni patriotycznych  – „Hymn” – klasy IV b i IV d, „Rota” – klasa V d, „Mury” – klasy VI a i VI c.

Konkursy przygotowały nauczycielki języka polskiego. W realizację konkursów wokalnych włączył się także nauczyciel muzyki – p. Paweł Grzybczyk.

Gratulujemy zwycięzcom!

20 Mar

„Młodzież zapobiega pożarom”

Dnia 19 marca 2019r. odbyły się eliminacje gminne 42. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”. W gronie najlepszych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.

Grupa I (uczniowie klas I-VI szkół podstawowych):

I miejsce  – Szymon Galant

II miejsce – Paweł Tasak

Grupa II (uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych i III klasy gimnazjum):

II miejsce  –  Liliana Musiał

III miejsce – Anna Tasak

Gratulujemy uczniom i p. Marcinowie Sztuce, który przygotowywał ich do konkursu!

Życzymy powodzenia na etapie powiatowym!

19 Mar

XXVII Tydzień Kultury Języka

„Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu” – to motto tegorocznego Tygodnia Kultury Języka, który odbył się w dniach  11 – 16 marca 2019r.

Tradycyjnie już – w ramach TKJ  – gimnazjaliści sprawdzali swoje ortograficzne i językowe umiejętności oraz wiedzę o literaturze w przygotowanych przez polonistki (U. Słowik, M. Stryjewską)  konkursach.

Szkolnym Mistrzem Ortografii została Oliwia Karendał (klasa 3d), I miejsce w konkursie językowym „Licz się ze słowami” uzyskała Zuzanna Oleksy (klasa 3a), natomiast I miejsce w konkursie „Bohaterowie literaccy” – Magdalena Zbierańska (klasa 3a).

Gratulujemy najlepszym, a wszystkich zachęcamy do zgłębiania tajników polszczyzny nie tylko w Tygodniu Języka Polskiego.