31 Paź

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą…

   Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku.

I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i… odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać…


„Żal że się za mało kochało
że się nie myślało o sobie
że się już nie zdążyło
że było za późno…”
/Jan Twardowski „Żal”/

30 Paź

Zaglądamy do wnętrza komputera…

Uczniowie  bez problemu wymieniają takie elementy komputera, jak: monitor, mysz czy klawiatura, ponieważ je widzą. Trudność sprawia im jednak wymiana elementów, jak np.„jednostki centralnej” komputera.

W celu lepszego zapamiętania i zrozumienia pracy komputera na lekcji otwartej z informatyki w klasie 5c pani Justyna Kaczor przygotowała podzespoły komputerowe: płyty główne, procesory, karty rozszerzeń, pamięci operacyjne, dyski twarde. Uczennice mogły samodzielnie na płycie głównej zamontować m.in.: procesor, kości pamięci operacyjnej, karty rozszerzeń. Zobaczyły także wnętrze dysku twardego i poznały sposób zapisywania danych na pamięci trwałej.  Wspomniano także o historii komputerów na przestrzeni lat. Uczennice mogły zobaczyć jeden z pierwszych laptopów firmy Acer.

25 Paź

„Szkoła pamięta”

Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. W ramach akcji, dnia 25 października 2019 r. uczniowie odwiedzili groby żołnierzy i osób zasłużonych dla Włoszczowy oraz  groby zmarłych nauczycieli z naszej szkoły. Zapalili również znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej.

24 Paź

Pasowania nadszedł czas…

24 października 2019 roku uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego we Włoszczowie złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i zostali pasowani na uczniów. Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście na czele z burmistrzem Grzegorzem Dziubkiem. W tym jakże wyjątkowym dniu dzieciom towarzyszyli rodzice i dziadkowie, którzy z dumą obserwowali, jak ich pociechy wstępują w szeregi szkolnej braci.

Podczas programu artystycznego przygotowanego specjalnie na tę okazję pod kierunkiem wychowawczyń: Joanny Hudobskiej, Haliny Krawczyk, Katarzyny Lipniak i Ilony Skiby  zaprezentowali swoje wiadomości jakie dotychczas zdobyli w szkole. W trakcie uroczystości otrzymali pamiątkowe dyplomy. Miłym akcentem dla pierwszoklasistów były upominki przygotowane przez ich rodziców.

Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów
w murach naszej szkoły.

Niech zapał do nauki trwa w Was przez cały okres edukacji!

 

23 Paź

Ślubujemy!

23 października 2019 r. był ważnym dniem dla pierwszoklasistów z filii w Łachowie. Otóż tego dnia zdawali oni swój pierwszy egzamin ze zdobytych w tak krótkim czasie pobytu w szkole wiadomości i umiejętności. Do tego egzaminu zostali przygotowani przez swoją wychowawczynię p. Grażynę Betkę. A wszystko to po to, aby zostać uczniami szkoły. Gdy już egzamin został pięknie zdany pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, po którym dyrektor Iwona Gieroń  pasowała ich na uczniów.

Na zakończenie uroczystości pierwszaki obdarowane zostały upominkami. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

22 Paź

„Bezpieczeństwo na piątkę”!

Dnia 22 października 2019r. odbył się etap powiatowy XIII Olimpiady Bezpieczeństwa „Bezpieczeństwo na piątkę”.
Drużyna z „Jedynki” w składzie: Małgosia Cholerzyńska, Roxana Cieślik i Franek Suchacki zajęła I miejsce i to ona reprezentować będzie powiat włoszczowski w finale wojewódzkim.
Gratulujemy piątoklasistom i ich opiekunowi p. Marcinowie Sztuce.
Życzymy powodzenia w kolejnym etapie!

21 Paź

Próbna ewakuacja szkoły

Dnia 21 października 2019 r. w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru oraz powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.

Ćwiczenia nadzorowała jednostka Straży Pożarnej.

17 Paź

Czytamy i radość z tego mamy!

16 października 2019 r. w świetlicy budynku B odbyła się impreza czytelnicza z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.  W spotkaniu wzięły udział klasy 1a i 1d wraz z wychowawczyniami. Wiersze Juliana Tuwima przeczytały panie: Iwona Gieroń – dyrektor szkoły, Joanna Hudobska – wychowawczyni klasy 1a oraz Monika Kołdon – Sobańska – rodzic pierwszoklasisty. Umiejętnością pięknego czytania wykazali się również uczniowie – Staś Lewandowski (klasa 1a)  i Zosia Andzel (klasa 1d).

Jak ważną rolę w rozwoju dziecka pełni czytanie, wszyscy dobrze o tym wiemy. Pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Sieć sklepów Biedronka, świadoma wagi tego tematu, aktywnie wspiera inicjatywy czytelnicze i ogłosiła ogólnopolski konkurs dla najmłodszych uczniów „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.

Koordynator szkolnej akcji, pani Ewelina Martoś- Wyrwał zgłosiła do konkursu uczniów klas pierwszych, przebywających w świetlicy w budynku B. Uczniowie klas 1a i 1d otrzymali dzienniczki postępów czytania. Każdego dnia uczniowie czytają samodzielnie lub czytają im rodzice, co najmniej przez 10 minut przez 21 dni października. Za każdym razem rodzic podpisuje okienko w danym dniu, natomiast koordynator działań przykleja naklejkę ze słodziakiem. Zebranie wszystkich naklejek zostanie nagrodzone zakładkami do książki oraz długopisami ufundowanymi przez naszą szkolną fundację. Tematem głównym ogólnopolskiego konkursu jest dekoracja Sali zawierająca Magiczne Drzewo Słodziaków, zrobione z surowców wtórnych oraz przeprowadzenie obchodów Dnia Głośnego Czytania. Następnie koordynator posyła fotorelację i opis uroczystości do organizatora. Nagrodą główną jest kwota 3.000,00 zł na zakup książek do biblioteki.

W świetlicy został również konkurs plastyczny „Mój ulubiony Świeżak”  dla wspomnianych klas.

Wyniki konkursu:

Klasa I a

Im. – Mateusz Świerczyński

IIm. – Marcel Sobański

IIm. – Aleksandra Dziuba

IIIm. – Nikola Kowalczyk, Magdalena Całka, Kacper Żelichowski

wyróżnienie: Kacper Piaszczyk, Amelia Jasińska, Stanisław Lewandowski, Szymon Michałek

Klasa I d

Im. – Zofia Andzel, Dominika Pytel

IIm. – Karolina Chruściel, Ewa Kuzincow

IIIm. – Pola Adamus, Lena Pisarczyk, Oliwia Kossakowska

wyróżnienie: Maja Kurzyńska, Nikola Jałocha, Filip Zbierański.

Moc głośnego czytania to nie tylko tekst książki, to także miły głos czytającego, wspólne spędzanie czasu, bliski kontakt z rodzicami, opiekunami. Wystarczy 10 minut wspólnego czytania, by dziecko stało się bardziej pogodne i pewne siebie.

Drodzy Rodzice! Czytajcie swoim pociechom!

17 Paź

Uczniowie w Łachowie uczcili Dzień Papieski

Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku 16 października  uczniowie filii w Łachowie, uczcili Świętego Jana Pawła II. Tym razem wystąpili uczniowie klasy III pięknie recytując wiersze i śpiewając ulubione pieśni Papieża Polaka. Cały występ był  pełen wzruszeń i emocji zarówno dla dzieci, jak i pracowników naszej szkoły.

Uwieńczeniem programu było wręczenie nagród za udział w konkursie „Święty Jan Paweł II – Papież Rodziny” zorganizowanym przez Referat Katechetyczny w Kielcach.