20 Gru

Warsztaty bożonarodzeniowe

Dnia 20 grudnia  b.r. uczniowie klasy 6d i 6e uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych związanych z tradycją świąt Bożego Narodzenia. Warsztaty prowadził pan Grzegorz Szymański, który w Ostoi Dworskiej – w chatce stylizowanej na dziewiętnastowieczną chałupę chłopską – barwnie opowiadał o tym, jak dawniej obchodzono te najpiękniejsze chrześcijańskie święta.

Każdy uczeń wykonał również ozdobę na choinkę – szmacianego bałwanka.

20 Gru

Spełniliśmy marzenia!

 Tuż przed świętami Bożego Narodzenia zakończyła się XV edycja powiatowej akcji charytatywnej „Spełniamy marzenia”. Do podopiecznych trafiło około 100 prezentów. Przedsięwzięcie zainicjowane przez Zespół Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie jednoczy we wspólnym działaniu całą rzeszę ludzi dobrego serca – wychowanków przedszkoli i uczniów szkół z całego powiatu, ich  rodziców i nauczycieli, zakłady pracy, sponsorów prywatnych, przedstawicieli lokalnych władz. Od 2013 roku nieprzerwanie ważnym partnerem „Jedynki” jest Fundacja „Jesteśmy Blisko”. Obecnie działania organizatorów skierowane są głównie do dzieci, które zmagają się  z chorobą – własną lub kogoś bliskiego, doświadczonych przez los. Nie zapominają także o podopiecznych placówek opiekuńczo – wychowawczych. W ramach inicjatywy corocznie przygotowywane są mikołajkowo – świąteczne upominki realizujące marzenia. Trafiają one do dzieci przed świętami Bożego Narodzenia. W ciągu piętnastu lat udało się spełnić ponad półtora tysiąca marzeń. Akcję objęli honorowym patronatem Burmistrz Gminy Włoszczowa – Grzegorz Dziubek oraz Starosta Włoszczowski –Dariusz Czechowski. Nad sprawnym przebiegiem całego przedsięwzięcia czuwały koordynatorki: Katarzyna Kuzincow, Ewa Hyska, Ewelina Martoś-Wyrwał  i Małgorzata Szwarc.

Wszystkie działania organizatorów były możliwe dzięki zaangażowaniu ogromnej liczby sponsorów nie tylko z Włoszczowy, ale i z innych polskich miast oraz spoza granic kraju. Pełna lista darczyńców oraz szczegółowe informacje na temat akcji zostaną zaprezentowane w najbliższym czasie.

Koordynatorzy przedsięwzięcia bardzo dziękują wszystkim tym, którzy włączyli się w realizację dziecięcych marzeń!

19 Gru

Szkolne kolędowanie…

W okresie przedświątecznym w naszej szkole odbywają się spotkania, które kultywują bożonarodzeniowe tradycje. Jedną z wielu tradycji jest śpiewanie kolęd przez kolędników. W czwartek 19 listopada  grupa kolędników przyszła więc z kolędą do swoich kolegów.

Szkolni kolędnicy wędrując po szkole śpiewali kolędy i składali wszystkim świąteczno – noworoczne życzenia.

18 Gru

Jasełkowa łezka – humoreska…

Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu, które od wieków wpisane są w polska tradycję oraz jak corocznie są wystawiane w naszej szkole. Tegoroczne przedstawienie jasełkowe pt. „Jasełkowa łezka – humoreska” zostało przygotowane przez uczniów klasy 1d pod opieką wychowawcy Ilony Skiby i s. Agaty Krysińskiej oraz uczestników zajęć „Wygraj z nudą 4!” przygotowanych przez Jadwigę Cegiełę i Ilonę Skibę.

Przedstawienie jasełkowe było dla nas wszystkich lekcją wzajemnego zbliżenia, miłości, zadumy i refleksji. Uczniowie dołożyli wielu starań aby tegoroczne jasełka były dla nas wszystkich sposobnością do wejścia w piękną atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Za ogromny trud włożony w ich reżyserię i inscenizację składamy serdeczne podziękowania!

18 Gru

„Wylosuj Anioła”

  Okres Świąt Bożego Narodzenia  to czas pełen magii, czarów, radości i piękna. To czas spełnienia marzeń i okazywania sobie wzajemnej troski i miłości. Właśnie taką troską i zainteresowaniem wykazali się uczniowie klasy 1a. Wspólnie z rodzicami włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Wylosuj  Anioła”. Pod nadzorem pań: Joanny Hudobskiej i Moniki Jamróz  wykonali własne kartki świąteczne, zawierające pozytywne słowa wsparcia i życzenia dla dzieci leczonych na chorobę nowotworową w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

16 Gru

Jasełka w Łachowie

 Ze świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.

W poniedziałek 16 grudnia w filii w Łachowie odbyło się przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów pod pod kierunkiem katechetki Ewy Frej.

Przedstawienie wprowadziło w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

16 Gru

Bożonarodzeniowa kartka dla Bohatera

Klasa 3a przyłączyła się do akcji „Bożonarodzeniowa kartka dla Bohatera”. Przedsięwzięcie to jest inicjatywą społeczną, której głównym celem jest wsparcie obywateli polskich, którzy walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość Ojczyzny w formacjach Wojska Polskiego, sojuszniczych armii państw koalicji antyhitlerowskiej, podziemnych organizacjach ruchu oporu oraz byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i stalinowskich łagrów oraz osób represjonowanych przez PRL. Ponadto uczestnictwo w w/w akcji ma na celu popularyzowanie i utrwalanie w pamięci społecznej dziejów walk niepodległościowych, udział w procesie wychowania dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu i obywatelskiego oddania Ojczyźnie oraz osób jej zasłużonym.

Pamięć o bohaterach jest niezmiennie ważna i potrzebna. Kartki świąteczne wykonane przez trzecioklasistów i napisane życzenia na pewno sprawią ogromną radość  i choć trochę umilą świąteczny czas polskim bohaterom.

Anna Błaszczyk

 

13 Gru

Wygraj z nudą 4! – czas podsumowań

W minionym tygodniu odbyły się ostatnie zajęcia pozalekcyjne Wygraj z nudą 4!, które realizowane były przez Fundację Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie, a współfinansowane ze środków Gminy Włoszczowa. W ramach tego projektu od połowy października prowadzono zajęcia plastyczne, muzyczno – ruchowe oraz podejmujące tematykę związaną ze zdrowym odżywianiem się i aktywnym spędzaniem wolnego czasu.

Zajęcia pod nazwą „W zdrowym ciele zdrowy duch” prowadzone przez panie: Agnieszkę Skrobisz i Ewelinę Martoś – Wyrwał cieszyły się dużą popularnością. Uczniowie poznali zasady zdrowego odżywiania, dowiedzieli się jak ważne jest aktywne spędzanie wolnego czasu, samodzielnie przygotowywali sałatkę owocową, wykonywali plakaty zachęcające rówieśników do zdrowego odżywiania się, zaprojektowali zaproszenie dla uczniów klas I – III na degustację owoców znanych i mniej znanych, ale przede wszystkimbrali udział w zabawach ruchowych. Dzięki tym zajęciom  wszyscy uczniowie w budynku B szkoły podstawowej mogli  poznać smak owoców znanych i mniej znanych w Polsce. Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, bo niektórzy nigdy do tej pory nie mieli okazji spróbować owoców takich jak kaki czy awokado.  Na potrzeby kółka zakupiono m.in.: owoce, różnego rodzaju gry ruchowe, piłkarzyki, sprzęt sportowy oraz brystol i mazaki do wykonania plakatów.

Zajęcia koła muzyczno – ruchowego „Czarodziejska moc muzyki” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów klas I – III. Prowadzone były przez panie: Jadwigę Cegiełę oraz Ilonę Skibę. Uczniowie uczestniczyli w różnorakich formach umuzykalniających, a także wspierających koordynację  muzyczno – ruchową. Podczas zajęć dzieci doskonaliły umiejętność śpiewania, zabaw rytmicznych i tanecznych, gry na instrumentach perkusyjnych. Grały również na dzwonkach chromatycznych popularne melodie. Opracowano układ taneczny, który zostanie  zaprezentowany społeczności szkolnej i rodzicom dnia 18 grudnia 2019 r. podczas Jasełek. Udział  w zajęciach umożliwił  pełniejszą integrację między zespołami klasowymi, był czasem radości i odprężenia, a tym samym atrakcyjnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Na potrzeby zajęć zakupiono m. in.: instrumenty perkusyjne, stroje sceniczne oraz  kolumnę głośnikową. Uczniowie, którzy uczestniczyli w tych zajęciach otrzymali pamiątkowe zdjęcie.

Na zajęcach plastyczno – technicznych pod nazwą „Pozytywnie – kreatywnie” prowadzonych przez panią Ewelinę Martoś – Wyrwał uczniowie klas młodszych wykonywali przepiękne prace różnymi technikami, m. in.:wykorzystując nasiona dyni, słonecznika, soczewicy, kukurydzy oraz bibułę i makaron, stworzyli wspaniałe drzewa jesienne;zaprojektowali wielobarwne ramki na zdjęcia,  wspaniałymi skarpetami na prezenty zachęcili świętego Mikołaja, aby wypełnił je po brzegi upominkami. Ostatnie zajęcia pochłonęła praca nad wykonywaniem ozdób bożonarodzeniowych – cekinowych bombek oraz choinek.  Prace uczniów wykonywane podczas warsztatów, były eksponowane na gazetce szkolnej w świetlicy w budynku B szkoły podstawowej oraz na korytarzu szkolnym. Niektóre prace, np.: ramki na zdjęcia oraz ozdoby świąteczne zostały zabrane przez uczniów do domów jako trwała pamiątka uczestnictwa w zajęciach.Na potrzeby zajęć zakupiono przede wszystkim przybory plastyczne.

Po raz kolejny okazało się, że w szkole nie  ma czasu na nudę. Dzięki zajęciom przeprowadzonym w ramach projektu Wygraj z nudą 4! uczniowie mogli odkryć swoje talenty i realizować swoje pasje. Umożliwiły to wspaniałe nauczycielki, które prowadziły warsztaty w ciekawy i niekonwencjonalny sposób oraz środki finansowe otrzymane od Gminy Włoszczowa, dzięki którym zakupiono środki dydaktyczne, przybory i sprzęt, odciążając wydatki rodziców.

13 Gru

Biblioteka zaprasza!

Mamy ogromną przyjemność zaprezentować  nowości wydawnicze, które w ostatnim czasie trafiły do naszej szkolnej biblioteki. Stało się to możliwe dzięki udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, z którego skorzystała nasza placówka.

Biblioteka szkolna posiada pełny zestaw lektur obowiązujących w kl. 1-8. Dodatkowo nasze zbiory wzbogaciły się w książki i książeczki dla dzieci i młodzieży znanych autorów współczesnej literatury m.in. Małgorzata Nawrocka, Paweł Beręsewicz, Anna Jurczyńska.

Jesteśmy przekonani, że każdy czytelnik bez względu na swój wiek znajdzie tu coś dla siebie.

Serdecznie zapraszamy!!!