12 maj

Święto Patrona inne niż zawsze…

    12 maja to data szczególna dla naszej szkoły, bowiem wiąże się ona z obchodami święta patrona – Józefa Piłsudskiego. Marszałek Józef Piłsudski – działacz niepodległościowy, dowódca I Brygady Legionów, współtwórca II RP zmarł 12 maja roku 1935r.
Tegoroczne uroczystości miały być połączone z jubileuszem 95-lecia Jedynki, który miał miejsce w październiku 2019 r.
Z uwagi na zaistniałą sytuację, zaplanowane na maj uroczystości, nie odbędą się, ale nasza szkolna społeczność od początku roku szkolnego angażowała się w działania związane z tymi niezwykle ważnymi wydarzeniami.
Już we wrześniu przygotowano w salach lekcyjnych, bibliotece, świetlicach oraz na korytarzach gazetki okolicznościowe, mające na celu przybliżenie historii szkoły oraz naszego patrona. W październiku został ogłoszony konkurs plastyczny – dla klas I – IV oraz literacki – dla klas V – VIII pod nazwą „Moja szkoła w oczach moich rodziców i dziadków”, którego celem było między innymi kształtowanie poczucia identyfikacji z własną szkołą. Uczniowie klas młodszych mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną w dowolnej formie, natomiast starsi – napisać relację, wspomnienia lub wywiad z rodzicami, dziadkami lub innymi absolwentami naszej placówki. Najlepsze prace zostaną opublikowane w gazetce jubileuszowej Kurier Jedynki, której wydanie wstępnie było planowane na maj 2020 r.
Kolejny konkurs, fotograficzny, został skierowany zarówno do uczniów, jak i absolwentów szkoły. Jego celem było znalezienie najstarszego i najciekawszego zdjęcia z życia Jedynki. Część fotografii z opisami planowano umieścić w monografii szkoły, która również miała się ukazać w tym miesiącu. Niestety, biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną, ciężko ustalić konkretny termin wydania wyżej wspomnianych publikacji.
W II semestrze pojawiły się informacje o kolejnych atrakcyjnych konkursach: plastycznym „Medal dla szkoły” dla klas I – VII oraz historyczno- plastycznym „Józef Piłsudski – nasz patron” dla klas I – VIII.
Wspaniałych wspomnień, refleksji i wzruszeń dostarczają karty kronik szkolnych, na których to możemy oglądać uśmiechnięte, ale i zadumane twarze uczniów i nauczycieli, wspominając zwłaszcza tych, którzy odeszli na zawsze.
Uwieńczeniem roku jubileuszowego miała być uroczysta akademia w Domu Kultury we Włoszczowie zaplanowana na 15 maja 2020 roku, podczas której po raz pierwszy mieliśmy usłyszeć hymn szkoły. Słowa do niego napisała Anna Zielińska-Brudek – przyjaciel Jedynki, emerytowana policjantka Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach,, poetka, autorka wierszy. Muzykę natomiast skomponował Michał Jelonek – znany kompozytor, muzyk i skrzypek.
Dzień ten miał być uroczystym czasem spotkań z zaproszonymi gośćmi, spotkań wielu pokoleń, emerytowanych nauczycieli, absolwentów naszej szkoły, przyjaciół i partnerów Jedynki. Zaplanowano zwiedzanie szkoły i wpisy do kroniki. Absolwenci i zaproszeni goście przechadzający się po szkolnych korytarzach mieli oglądać tablice pamiątkowe, wystawę prac konkursowych dzieci, obrazy, dekoracje oraz wyposażenie w klasach. Bo przecież nasza szkoła przez te wszystkie lata zmieniała się, piękniała, stawała coraz bardziej nowoczesna. Nie byłoby to możliwe bez pracy wielu osób, którym zależy na jakości edukacji.
Święto szkoły to bez wątpienia czas wspomnień, refleksji i radości z powrotu do lat młodości. To w pewnym sensie przeżywanie przeszłości. Dzięki przeprowadzonym od września do marca działaniom, mogliśmy chociaż w niewielkiej części odświeżyć wspomnienia, gdyż w życiu każdego człowieka są one bardzo ważne i stanowią część jego życia.
Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że jubileusz 100–lecia włoszczowskiej Jedynki odbędzie się bez przeszkód!

Skip to content