19 lis

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

„Nie ma dzieci – są ludzie”
Janusz Korczak


20 listopada to wyjątkowy dzień. Tego dnia – w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku w trakcie XIV sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz Konwencji o prawach dziecka z 1989 roku – obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W wielu krajach w tym dniu dzieci będą podejmować wspólne działania i inicjatywy po to, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media.
W tym roku w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka szczególnie zaangażowali się uczniowie klas 1-3. Z tej okazji podjęto szereg działań mających na celu uświadomienie uczniom, że posiadają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, nie zaniedbując równocześnie obowiązków.
Tego dnia pamiętali także o kolorze niebieskim. Sale lekcyjne i korytarze udekorowano na niebiesko. Również uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. Przez użycie tego koloru przekazali wiadomość, że wierzą w lepszy świat dla dzieci i wspierają UNICEF w tym, aby ta przyszłość stała się rzeczywistością.

Szkolnymi koordynatorami obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka były panie Beata Jach oraz Ewelina Martoś-Wyrwał.

Skip to content