19 wrz

Klasa 3a na wycieczce w Chęcinach

Dnia 15 września 2022r. uczniowie klasy 3a udali się na wycieczkę do Chęcin.

Celem wycieczki była przede wszystkim nauka poprzez doświadczenie i zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów. Dzieci miały okazję podziwiać wspaniałe fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonardo da Vinci. Uczestniczyły w warsztatach „W ŻYCIU I W CHEMII JEST TAKI ŁAD, ŻE KWASY SĄ , GDY ZASAD BRAK”. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, które substancje powszechnie stosowane w gospodarstwach domowych mogą być zaliczane do jednej, bądź drugiej grupy związków. Poznali przy tym ich znaczenie, praktyczne wykorzystanie oraz wpływ na ludzki organizm. Odkryli także, czym są wskaźniki i jaką odgrywają rolę w odróżnianiu kwasów od zasad, a także za pomocą prostych doświadczeń sprawdzili, co się stanie, gdy połączymy ze sobą substancje o odmiennych odczynach.
Zajęcia wspomogły realizację zagadnień podstawy programowej klas I-III szkoły podstawowej, głównie w zakresie nauk przyrodniczych.

Uczniowie odwiedzili również Dwór Starostów Chęcińskich , który powstał w XVII wieku w miejscu dawnego folwarku. Zbudował go Starosta Chęciński Stanisław Branicki, który przeniósł tu siedzibę Starosty z Zamku Chęcińskiego. W latach 1673-1674 dwór przebudowano tak, że powstał pałacyk w stylu willi włoskiej wraz z ogrodami.

Skip to content