16 paź

Klasa 6a na wycieczce w Sądzie

15 października 2024 roku, w ramach tygodnia mediacji klasa VIa wraz  z wychowawcami Marcinem Sztuką i Justyną Pyką odwiedziła Sąd Rejonowy we Włoszczowie. Dzięki uprzejmości Pani Prezes Moniki Kołdon – Sobańskiej uczniowie mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem sądu jako instytucji państwowej oraz z codzienną pracą sędziego. Uczniowie zostali zaproszeni do sali rozpraw, gdzie  każdy  mógł usiąść w ławach i poczuć atmosferę miejsca wcielając się w rolę sędziego, oskarżonego, adwokata czy świadków.

Dzieci miały również możliwość zobaczenia niebieskiego pokoju z lustrem weneckim oraz aresztu i przez chwilę poczuć się aresztowanym. Uwagę uczniów przykuł łańcuch z wizerunkiem orła i toga, którą każdy miał okazję założyć.

Kulisy pracy sędziego zrobiły na uczniach ogromne wrażenie. Była to dla nich bardzo ciekawa i pouczająca lekcja, która na pewno utkwi w pamięci na długo.