30 lis

Zabawa andrzejkowa w 1c

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

Dnia 30 listopada b.r. odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa, w której udział wzięli uczniowie klasy 1 c.

Uczniowie wraz ze swoimi paniami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego dnia.

30 lis

Andrzejki w filii w Łachowie

An drzejki to stary ludowy zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj. Są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji; to czas czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Uczniowie i przedszkolaki  ze szkoły w Łachowie, również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Wybraliśmy się więc do świata magii i czarów,  by  wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. Dowiedzieliśmy się co nas czeka 
w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego, ile prezentów dostaną od Mikołaja…) i tej bardziej odległej (np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą dzieci jak już dorosną). Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach muzyki i słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

30 lis

Zaczarowany świat magii i wróżb, czyli Andrzejki w naszej szkole…

„Andrzejkowy nadszedł czas,
baw się z nami! Bądź wśród nas!
Dzisiaj wróżyć z wosku będziemy
chętnie się czegoś o dobrej przyszłości dowiemy”

30 listopada w naszej szkole odbyły się szkolne andrzejki, przygotowane przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Patrycji Hylaszek.
SU przygotował dla swoich młodszych kolegów wróżby andrzejkowe. Uczniowie mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze czy może jakaś inna niespodzianka. Wybór wróżb był bogaty i każdy mógł znaleźć dla siebie coś wyjątkowego.

28 lis

Słodka przygoda przedszkolaków i uczniów z Łachowa

Poniedziałek 27 listopada 2023r. dzieci ze szkoły i przedszkola w Łachowie rozpoczęły słodką przygodą w Manufakturze Słodyczy Hokus Pokuss, gdzie mogły obserwować proces wytwarzania lizaków i cukierków; własnoręcznie formować świąteczne lizaki i smakować kolorowe cukierki.
Drugim etapem wycieczki były warsztaty wytwarzania bałwanków z siana, na których dzieci wraz z rodzicami mogły wykazać się kreatywnością i pomysłowością. Dzięki pomocy pań prowadzących warsztaty, powstały wyjątkowe dzieła, które oczywiście dzieci zabrały na pamiątkę.
Trzecim punktem było zwiedzanie Muzeum Dawnych Rzemiosł „Stary Młyn”. Dzieci zapoznały się w nim z wyglądem dawnego młyna, z zawodem młynarza, bednarza, kołodzieja i szewca.
Czwartą atrakcją naszej wycieczki były warsztaty pizzy w „Przystani Leśniów”. Każde dziecko formowało pizzę z wybranymi przez siebie składnikami, by po chwili oczekiwania mogło ją zjeść ze smakiem.
To był naprawdę udany wyjazd, który poszerzył naszą wiedzę, rozwinął umiejętności i na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

24 lis

Przedszkolaki z Łachowa obchodziły Dzień Pluszowego Misia

W dniu dzisiejszym przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Łachowie obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię pluszowego misia, dowiedziały się, w jakich bajkach występują misie oraz wzięły udział w „Olimpiadzie dzieci- misiów”. Wraz ze swoimi misiami zatańczyły również do znanych piosenek o misiach oraz wykonały „misiową” pracę plastyczną.
Na zakończenie dzieci obejrzały bajkę pt. „Miś Uszatek”, a obchody Dnia Pluszowego Misia zakończyło rozdanie upominków.

24 lis

„… dzieci lubią misie”, czyli Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. Z tej okazji uczniowie klas 1-3 mieli święto. Dzieci poznały historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Następnie uczniowie prezentowali swoje ulubione misie, uczestniczyli w grach i zabawach. Poznały bohaterów bajek- Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Coralgola, misia Yogi.
Pierwsza pluszowa zabawka powstała bowiem w 1902 roku w Nowym Jorku, a na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta. Światowy, chociaż pluszowy miś, ma już ponad sto lat; cieszymy się, że jest z nami na dobre i złe.

21 lis

Uśmiech – podaj dalej!

21 listopada to szczególna okazja, by zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi, bo dziś na całym świecie świętowany jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz dobrych uczynków i pozytywnych emocji. I
Idea świętowania dnia życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1973 roku z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków – jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem – ustanowiono World Hello Day. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Propaguje takie wartości jak: wzajemny szacunek, tolerancja, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych.

Podobnie, jak w roku ubiegłym szkolne obchody Dnia Życzliwości zorganizował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Patrycji Hylaszek oraz p. Moniki Sinkiewicz. Przygotował on symbol życzliwości, czyli „uśmiechnięte buźki”, które przypinali każdemu życzliwemu zachęcając do uśmiechu i otwartości wobec siebie.
Uczniowie przygotowali również gazetkę tematyczną, a ambasadorzy życzliwości udali się do osób życzliwych i przyjaznych dla naszej szkoły z Burmistrzem Gminy – p. Grzegorzem Dziubkiem na czele.

Życzymy wszystkim, z którymi przychodzi nam spotykać się na co dzień, wielu powodów do radości, uśmiechu i życzliwości! Bądźmy dla wszystkich życzliwi, a będziemy szczęśliwi! Niech Dzień Życzliwości trwa przez cały rok.

20 lis

Dzień Praw Dziecka w filii w Łachowie

20 listopada to szczególny dzień, zwłaszcza dla najmłodszych. Właśnie wtedy przypada rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. W związku z tym nasza szkoła i przedszkole – jako jedna z wielu na całym świecie włączyła się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanego przez UNICEF. W tym szczególnym dniu rozmawiano o dziecięcych prawach i przywilejach. Na zajęciach uczniowie i przedszkolaki obejrzeli film edukacyjny o omawianej tematyce, robili plakaty, dyskutowali.

Ponieważ kolor niebieski jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, zwłaszcza tymi, których prawa nie są właściwie przestrzegane, uczniowie i przedszkolacy przyszli w tym dniu ubrani w takim kolorze.

20 lis

Uczniowie naszej szkoły świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka!

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.
Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
Również i w tym roku nasza szkoła włączyła się aktywnie w obchody tegoż święta. W wielu klasach wychowawcy przeprowadzili ciekawe zajęcia przybliżające uczniom Konwencję o prawach dziecka. Pamiętaliśmy również o kolorze niebieskim (m.in. w stroju) – symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

Tego dnia rozstrzygnięto również konkursy poświęcone prawom dziecka.

Zwycięzcami konkursu plastycznego „Mam Prawa” (klasy 1-3) zostali:

I m. – Marcelina Bulska (klasa 3b)
II m. – Aleksandra Kostecka (klasa 3c)
III m. – Aleksander Majchrzak (klasa 3c)
wyróżnienie: Kacper Szczukocki (klasa 3b), Lena Turczyn (klasa 3b)


Szkolnym koordynatorem akcji była Martyna Syryńska-Giro – opiekun Szkolnego Koła „Klubu Szkół UNICEF”, przy współudziale nauczycieli: Patrycji Hylaszek, Katarzyny Kuzincow, Eweliny Martoś-Wyrwał, Magdaleny Mikuły, Katarzyny Lipniak, Elżbiety Piech, Justyny Pyki, Moniki Sinkiewicz i Agnieszki Skrobisz.

Życzymy wszystkim naszym uczniom, aby ich prawa, zarówno w murach szkoły, jak i poza nimi, były przestrzegane, szanowane i chronione.
Dziecka prawa – poważna sprawa!

Skip to content