17 maj

Pracownia komputerowa w Jedynce ma już 20 lat

Pracownia komputerowa w Jedynce ma już 20 lat.17 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. Mija też 70 lat Polskiej Informatyki. Wyjątkowa kumulacja rocznic, jak i majowe obchody ŚDSI, były okazją do uczczenia i spotkania uczniów oraz uczestników tamtych wydarzeń w Szkole Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego we Włoszczowie. Zaproszenie na obchody przyjął wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marian Hebdowski. Dwie dekady temu uczestniczył w otwarciu pierwszej pracowni komputerowej przez ówczesnego włodarza gminy Władysława Oksińskiego. Reprezentował wtedy Radę Rodziców szkoły. W 1998 roku pracownia wyposażona była w 9 stanowisk uczniowskich, 1 serwer, 1 komputer nauczycielski i drukarkę czarno-białą laserową. Oprogramowanie zawierało system operacyjny Windows 98. Była to nowość i ogromna radość dla uczniów, którzy właśnie rozpoczynali po raz pierwszy naukę informatyki.

Rocznicowemu spotkaniu towarzyszyły wspomnienia tamtego okresu, oglądanie historycznej wystawy fotograficznej, pamiątek z licznych uczniowskich konkursów informatycznych, akcji humanitarnych, współpracy z gminą, powiatem, udziałem naszej Policji w ramach akcji prewencyjnej Dnia Bezpiecznego Internetu.

Podsumowaniem było wręczenie nagród przez wicedyrektora szkoły Jacka Stolarskiego oraz zaproszonego gościa dla reprezentantów klas za czołowe miejsca w Wielkim Międzyszkolnym Quizie Informatycznym – DBI 2018.

Uhonorowana została także uczennica klasy 6c Gabriela Orlikowska za wykonanie najlepszej prezentacji konkursowej ”Historia Komputera”. Pomysłodawcą i organizatorem spotkania był nauczycielka informatyki, zajęć komputerowych, dyrektor szkoły w latach 1997-2003 Elżbieta Grzybek.

Tekst: E. Grzybek.