19 kwi

„Łączy nas pamięć”

logo_akcja_zonkile_2017

W związku z obchodami 74. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej „Łączy nas pamięć”.

19 kwietnia b.r. grupa uczniów klasy 2a pod opieką p. Eweliny Martoś-Wyrwał rozdawała na ulicach Włoszczowy własnoręcznie wykonane papierowe żonkile – symbol pamięci o powstańcach z getta warszawskiego.
Kwiaty symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję i związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

Organizatorem akcji jest Muzeum POLIN.
[huge_it_gallery id=”203″] ©ZPO1 we Włoszczowie