11 maj

Mała Ojczyzna

W ostatnich dniach podsumowano innowację pod hasłem „Cudze chwalicie…, czyli ziemia włoszczowska w oczach dziecka”, którą od października wdrażały w naszej szkole panie Ewa Hyska i Katarzyna Kuzincow. Celem działań było przede wszystkim popularyzowanie wiedzy o kulturze oraz walorach geograficzno – przyrodniczych Włoszczowy i regionu włoszczowskiego. W ramach innowacji uczniowie doskonalili umiejętność korzystania z planu miasta, poszerzali i sprawdzali swoją wiedzę o Małej Ojczyźnie, przygotowywali się do roli przewodnika po Włoszczowie i okolicy. Ważnym punktem działań uczniów i nauczycieli był apel pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę. Zacznij od Małej Ojczyzny”, który zaprezentowano w ramach obchodów Dnia Ziemi. Łączył on treści związane z ekologią oraz promocję naszej miejscowości.
Wymiernym efektem pracy z dziećmi i młodzieżą jest portfolio pt. „Zabiorę Cię właśnie tam, czyli subiektywny przewodnik po ziemi włoszczowskiej”. Uczniowie zaprezentowali w nim ulubione zakątki naszej okolicy oraz niezwykłe historie związane z niektórymi z nich. Opisy zostały wzbogacone zdjęciami. Najbardziej spostrzegawczymi fotografami okazali się Mateusz Świerczyński, Bartosz Złotnicki i Julia Gawron. Do kilku prezentacji dołączono też odręczne mapki.
Wyzwanie związane z przygotowaniem tego niebanalnego przewodnika podjęli uczniowie: Julia Gawron (klasa 4a), Mateusz Świerczyński (klasa 4a), Marcel Sobański (klasa 4a), Ewa Kuzincow (klasa 4d), Bartosz Złotnicki (klasa 4d), Weronika Skoczek (klasa 5b), Oliwia Orlikowska (klasa 5c), Eryk Prokopowicz (klasa 8d), Piotr Sierda (klasa 8d) i Maksymilian Sobański (klasa 8d). Działania zmierzające do opracowania portfoliostały się dla młodych ludzi okazją do poszerzenia wiedzy, umiejętności twórczych oraz do aktywnego spędzenia wolnego czasu.