23 mar

Mali Ratownicy z 2c!

Dnia 22 marca 2023r. uczniowie klasy 2 c uczestniczyli w szkoleniu, które miało na celu przygotować ich do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli do momentu przyjazdu lekarza. Zajęcia prowadził ratownik medyczny p. Paweł Oleksiak.
Szkolenie uczniów obejmowało poznanie wszystkich etapów pomocy czyli:
• bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego,
• ocena stanu poszkodowanego,
• sprawdzenie czynności życiowych,
• wzywanie pomocy,
• resuscytację krążeniowo-oddechową,
• ułożenie nieprzytomnego w pozycji bocznej.
Uczniowie poznali również czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, a także zapoznani zostali z wyposażeniem torby ratowniczej oraz działaniem defibrylatora.
Ratownik najpierw prezentował uczniom jak należy zachować się w przypadku wystąpienia powyższych sytuacji, a następnie uczniowie sami ćwiczyli poprawne zasady udzielania pierwszej pomocy. Do realizacji ćwiczeń wykorzystany został fantom oraz niezbędne akcesoria tj. apteczka pierwszej pomocy, a z niej przede wszystkim rękawiczki jednorazowe, maseczka do sztucznego oddychania.
Uczniowie bardzo chętnie włączali się w ćwiczenia, każdy z nich chciał samodzielnie wykonać resuscytację krążeniowo oddechową i inne czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy.
Zajęcia odbywały się w sympatycznej i przyjaznej atmosferze, a uczniowie nabrali pewności, że nawet 8-latkowe poradzą sobie z udzielaniem pomocy innym, że nie jest to nic trudnego i każdy może, a nawet ma obowiązek pomagania innym.

Zajęcia z pierwszej pomocy zorganizowała wychowawczyni p. Lidia Macherska dzięki uprzejmości firmy p. Michała Kosteckiego BHP Complex.