„Mój krajobraz. Współtworzę i chronię”
20 października – z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – po raz trzeci obchodzony był Dzień Krajobrazu – święto ustanowione w celu promowania zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu. Jednym z głównych działań wpisujących się w obchody Dnia Krajobrazu jest organizacja spacerów krajobrazowych. Celem spacerów jest przekazanie uczestnikom wiedzy na temat danego krajobrazu. Z uwagi na fakt, iż rok 2018 jest wyjątkowy dla historii Polski, tegoroczny Dzień Krajobrazu nawiązywał również do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W obchody Dnia Krajobrazu w tym roku włączyła się również nasza szkoła
Klasa 4c z p. Jadwigą Kaczmarek i p. Agnieszką Brzdąk udała się na spacer szlakiem pomników pamięci narodowej. Uczniowie odwiedzili skwer Mieczysława oraz pomnik poświęconego harcerzom poległym w okresie okupacji hitlerowskiej. Byli również pod pomnikiem przyrody – topolą czarną na ul. Wiśniowej.
Z kolei gimnazjaliści pod kierunkiem p. Ewy Hyskiej zwiedzili Przedborski Park Krajobrazowy. Weszli na najwyższe naturalne wzniesienie województwa łódzkiego – „Fajną Rybę”, zobaczyli roślinność kserotermiczną pochodzenia antropogenicznego w Rezerwacie „Murawy Dobromierskie” oraz nawapienną buczynę pochodzenia naturalnego w Rezerwacie „Bukowa Góra”.
W tegoroczne obchody włączyły się również przedszkolaki z oddziału przedszkolnego, które z p. Joanną Hudobską udały się na spacer do parku oraz na Plac Konstytucji 3 Maja pod Pomnik Niepodległości.
Zdrowy odpoczynek połączony ze zdobywaniem wiedzy i napawanie się przepięknymi widokami sprawiły, że postanowiliśmy wpisać Dzień Krajobrazu na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Pozwoli to uświadomić uczniom jak ważną rolę w życiu człowieka pełni otaczająca nas przestrzeń oraz że krajobraz ma realny wpływ na jakość naszego życia.