15 mar

Ogólnopolski Dzień Edukacji Prawnej

W dniu 15 marca w ramach Ogólnopolskiego Dnia Edukacji Prawnej, do klasy 2a zawitała Sędzia Sądu Rejonowego we Włoszczowie – Pani Monika Kołdon-Sobańska.
Uczniowie uczestniczyli w ciekawych zajęciach edukacyjnych dotyczących tematyki prawnej. Zapoznali się ze słownictwem sądowym, funkcjami prawników na sali sądowej. Pracowali ze specjalnie przygotowanymi kartami ćwiczeń, gdzie uzupełniali krzyżówkę, poznali symbolikę Temidy, togę – strój prawnika, malowali żaboty na kolory wskazujące na funkcje: żabot fioletowy to sędzia, czerwony – prokurator, zielony – adwokat, niebieski – radca prawny.
Także rozwiązywali rebusy i ćwiczyli pisanie znaku graficznego „paragraf”.
Ciekawostką była bajka o Czerwonym Kapturku z punktu widzenia wilka, którą opowiedziała pani sędzia, bajka posiadała morał wskazujący na zasadę wysłuchania wszystkich uczestników zdarzenia, co wpłynęło na niewinność wilka. (Inna, ciekawa interpretacja znanej baśni.)
Dzięki zajęciom dzieci poszerzyły swoją wiedzę o prawie, sądownictwie, pracy prawników. Spotkanie zakończyło się słodkim upominkiem. Było ciekawym urozmaiceniem zajęć rozwijających kreatywność i aktywność.