06 gru

Spotkanie autorskie w Bibliotece Publicznej

Uczniowie klasy 5a na zaproszenie Biblioteki Publicznej we Włoszczowie 5 grudnia wzięli udział w spotkaniu z panią Agnieszką Frączek, autorką wierszy i opowiadań dla dzieci, doktor habilitowaną nauk humanistycznych, która na co dzień wykłada wiedzę o języku, na Uniwersytecie Warszawskim, a w książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka) czy przysłowiach (Gdzie przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak bykZłap byka za rogi). Jest autorką serii książek logopedycznych.

Zajęcia miały na celu upowszechnianie poprawnego wysławiania się, zwrócenia uwagi na utarte błędy w mowie potocznej, wyrobienia dobrych nawyków językowych. Pani Agnieszka nawiązując do wierszy Juliana Tuwima w zabawny sposób przekazywała niełatwe zagadnienia polskiej mowy.