25 maj

Spotkanie autorskie z Moniką Sawicką

24 maja 2017r. uczniowie naszej szkoły gościli w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie na spotkaniu z panią Moniką Sawicką – autorką bestsellerowych powieści m.in.: „Kruchość porcelany”, „Mimo wszystko”, „Serwantka” czy „Dobrze, że jesteś”.

W części pierwszej spotkania udział wzięli uczniowie klasy 3d SP wraz z wychowawczynią, p. Lidią Macherską. Warsztaty literackie miały nietypowy charakter, gdyż młodzi miłośnicy twórczości literackiej poznali historię Kajtka, bohatera jedynej książki autorki, przeznaczonej dla dzieci zatytułowanej „O Kajtku Szczęściarzu”. Następnie uczniowie wzięli udział w dyskusji na temat odpowiedzialności, miłości i poszanowania zwierząt. Pani Monika angażuje się w promowanie adopcji ze schroniska, dlatego też uwrażliwiała młodych ludzi na potrzebę pomocy bezpańskim zwierzętom.

Etap drugi spotkania przeznaczony został na warsztaty plastyczne pt. „Moja książka marzeń”. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy 5 a wraz z polonistką, p. Edytą Oleksy. Dzieci tworzyły własne, niepowtarzalne książki, w których mogły przedstawić swoje marzenia, do realizacji których będą dążyć. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem pracowali w zespołach, ćwiczyli wyobraźnię, rozwijali zdolności manualne i kreatywność.

Na spotkanie z panią Moniką wybrali się również gimnazjaliści, członkowie Klubu Miłośników Książki wraz z opiekunem, p. Eweliną Martoś – Wyrwał. Autorka na spotkaniu opowiadała dlaczego zaczęła pisać. Jednak spotkanie nie było klasyczną pogadanką o książkach, ale pewnego rodzaju terapią, która dostarczyła uczestnikom dużą dawkę refleksji, wzruszeń oraz śmiechu. Monika Sawicka ma za sobą trudne zarówno dzieciństwo jak i małżeństwo, w jednym i drugim była ofiarą przemocy domowej i mówiła o tym problemie oraz o toksycznych związkach. Doskonale ukazała uczestnikom pojęcie miłości w kontekście relacji między ludzkich np. miłości macierzyńskiej, ludzkich zachowań i postaw. Nie ukrywała, iż swoje doświadczenia życiowe zawarła w wielu książkach. Spotkanie z autorką wywarło na wielu uczestnikach mnóstwo emocji, były nawet łzy wzruszenia.
[huge_it_gallery id=”220″] ©ZPO 1 we Włoszczowie