22 sty

Spotkanie z leśnikami

Choć tegoroczna zima nie należy do najsroższych, to jednak dla ptaków jest to okres, w którym trudno jest im zdobyć dostateczną ilość pożywienia.

Dnia 22 stycznia naszą szkołę odwiedzili pracownicy Nadleśnictwa we Włoszczowie: p. Małgorzata Krawczyk oraz pracownicy Służby Leśnej: p. Karol Hudobski  i p. Olgierd Zieliński, którzy przekazali wiele cennych informacji na temat dokarmiania ptaków zimą i nie tylko. Dla wielu uczniów zaskoczeniem była informacja, że nie wolno karmić ptaków wodnych (łabędzi, kaczek, gęsi) chlebem, gdyż to powoduje okrutną chorobę tzw. „anielskiego skrzydła”. Choroba powoduje deformację skrzydeł, w efekcie czego ptaki nie mogą odlecieć na zimę i często giną. Uczniowie poznali również gatunki ptaków, które najczęściej odwiedzają nasze karmniki oraz dowiedzieli się, jak samodzielnie przygotować wartościową karmę dla ptaków.

Spotkanie z pracownikami Nadleśnictwa uświadomiło wszystkim, jaką rolę odgrywają ptaki w przyrodzie będąc sprzymierzeńcami człowieka w walce  z owadami szkodnikami.

Goście przybyli do naszej szkoły na zaproszenie Szkolnego Koła „Anioły ze szkoły”.