16 kwi

„Zmartwychwstały Chrystus
przynosi ludzkości miłość,
która przebacza, jedna
i otwiera serca na nadzieję…”

Jan Paweł II

Szanowni Nauczyciele, Pracownicy,
Rodzice i Uczniowie

Z okazji Świąt Wielkanocnych, które są symbolem tryumfu życia i cudu Zmartwychwstania, proszę przyjąć życzenia szczęśliwego przeżywania tych radosnych dni w rodzinnej atmosferze szczęścia i miłości.
Oby te święta stały się źródłem wiary w zwycięstwo dobra nad złem i nadziei niezbędnej do pokonywania codziennych trudności w życiu prywatnym i zawodowym.
Niech ten świąteczny czas będzie okazją do odpoczynku i pielęgnowania tradycji w rodzinnym gronie.

Z najserdeczniejszymi życzeniami
dyrektor ZPO nr 1 – Iwona Gieroń

16 kwi

Świętujemy na sportowo

W ramach obchodu Roku 2025 Millenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski oraz Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki uczniowie klasy 3b wzięli udział w zorganizowanym biegu dla klas 1-3.

Pomimo dużej konkurencji udało się nam zdobyć III miejsce wśród chłopców: Kacper Wiśniewski i II miejsce w gronie dziewczynek: Nela Fryc. Zwycięzcy zostali ukoronowani. Uczniowie uczestniczyli także w wielu zabawach sportowych, gdzie zbierali punkty, które brały udział w losowaniu nagród.

16 kwi

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

Nasza szkoła od kilku lat bierze udział w akcji #żółteżonkile, #łączynaspamięć.
Akcja edukacyjno-społeczna Żonkile organizowana jest corocznie 19 kwietnia przez Muzeum Polin w Warszawie i ma na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim.
Żonkile są symbolem pamięci o powstaniu. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.
Nasza pamięć o tych wydarzeniach świadczy o wrażliwości, buduje naszą tożsamość i kształtuje postawy obywatelskie. Przypomina także, że wolność, tolerancja i wzajemny szacunek są wartościami bezcennymi, które budują pokój, a pokój nie jest dany raz na zawsze. Dlatego uczniowie pod kierunkiem p. Agnieszki Brzdąk rozdawali papierowe żonkile, które – na znak pamięci – przypinali do ubrań.
Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w tej ogromnej, ogólnopolskiej akcji, dzięki której mogliśmy się poczuć jedną wielką rodziną, która nie zapomina swej historii, by móc dobrze żyć w teraźniejszości.

16 kwi

Jesteśmy Mistrzami!

W dniu 15 kwietnia 2025r. w Rytwianach odbył się Finał Świętokrzyskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Drużynowych Biegach Przełajowych.
Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny chłopców w kategorii klas V-VI oraz VII- VIII.
Obie ekipy zdobyły Mistrzostwo Województwa i prawo startu w Mistrzostwach Polski, które odbędą się w maju w Bydgoszczy.
Gratulujemy zawodnikom oraz ich opiekunowi p. Dariuszowi Dąbrowskiemu. Życzymy powodzenia!

15 kwi

Konkurs plastyczny „Kartka Wielkanocna” rozstrzygnięty!

Tradycyjne w okresie wielkanocnym p. Jolanta Ciosek i p. Katarzyna Lipniak organizują dla uczniów klas 1-3 konkurs plastyczny „Kartka Wielkanocna”.
Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali:
Klasy pierwsze:
I miejsce: Jakub Jarmuda (klasa 1a), Filip Jamróz (klasa 1c)
II miejsce: Lena Jamróz (klasa 1a), Wiktoria Walczyk (klasa 1c)
III miejsce: Zuzanna Kisiel (klasa 1c), Małgorzata Stępień (klasa 1d)
wyróżnienie: Olga Szczukocka (klasa 1a), Maria Kowalyk (klasa 1d), Jakub Ciszek (klasa 1c)
Klasy drugie:
I miejsce: Marta Orlikowska (klasa 2a), Stanisław Piskliv (klasa 2b),Wiktoria La-recka (klasa 2c)
II miejsce: Maja Chruściel (klasa 2a), i Alina Salycheva (klasa 2b), Antoni So-snowski (klasa 2c), Filip Hutyra (klasa 2c)
III miejsce: Agata Mieszczankowska (klasa 2b), Natalia Skiba (klasa 2b)
Klasy trzecie:
I miejsce: Natalia Fortunka (klasa 3c), Oliwia Frączek (klasa 3a)
II miejsce: Nina Ogrodnik (klasa 3a), Liliana Went (klasa 3c),
III miejsce: Marta Koćwin (klasa 3a), Gabriela Grabiec (klasa 3c)
wyróżnienia: Mateusz Wojciechowski (klasa 3b), Amelia Standerska (klasa 3b), Zuzanna Szelążek (klasa 3b).

Gratulujemy!

15 kwi

Szkolne biegi przełajowe

W miesiącu marcu i kwietniu w naszej szkole odbywały się zawody sportowe w indywidualnych biegach przełajowych na dystansie 500 i 1000 metrów. Rywalizacja odbywała się w terenie przyszkolnym oraz na hali sportowej i prowadzona była w trzech kategoriach wiekowych, chłopcy klasy 4, 5-6 oraz klasy 7-8. Łącznie odbyło się pięć etapów, a kolejność w klasyfikacji generalnej jest następująca:

klasy 7-8:
I m. Maciej Nowak
II m. Fabian Dumin
III m. Oskar Wójcik

klasy 5-6:
I m. Patryk Turczyn
II m. Dawid Pękala
III m. Alan Piwoński

klasy 4:
I m. Mikołaj Paluch
II m. Igor Wójcik
III m. Antoni Suliga

Najlepsi sportowcy otrzymali kwalifikacje na zawody międzyszkolne.
Organizatorem był nauczyciel wychowania fizycznego Dariusz Dąbrowski.

14 kwi

Świętujemy rocznicę chrztu Polski

Dziś, czyli 14 kwietnia obchodzimy rocznicę chrztu Polski.
Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 r. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.
Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości.

W naszej szkole uczciliśmy Narodowe Święto Chrztu Polski okolicznościową wystawą przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem nauczyciela historii p. Zbigniewa Cholerzyńskiego.
Symbolem naszych obchodów było również wywieszenie flagi, co podkreśliło wagę tego święta.

12 kwi

Wielkanoc coraz bliżej

Kolejne klasy z Jedynki wyruszyły na wycieczkę do gościnnej Ostoi Dworskiej w Leśnicy. Uczniów klas 5a i 6b wraz z opiekunami powitał serdecznie gospodarz zagrody. Nie zabrakło również kotów, które zapraszają gości już przy wejściu.

Wszyscy wysłuchali opowieści o dawnych tradycjach i zwyczajach związanych z okresem Wielkiego Postu oraz Świąt Wielkanocnych na kieleckiej wsi. Wiele z nich już nie jest obecnie kultywowanych. Była to cenna lekcja historii o naszym regionie. Uczniowie dowiedzieli się również jak naturalnie barwić jajka. Samodzielnie ozdobili drewniane jajko podjadając ciasteczka, którymi częstował ubrany w tradycyjny strój gospodarz. Wszystko to w budynku dawnego spichlerza, w którym znajduje się mnóstwo przedmiotów związanych z pracą i życiem na dawnej wsi.

Po zakończonych zajęciach wszyscy ruszyli piec kiełbaski i inne pyszności (najbardziej cieszyły się kotki). Niektórzy po zjedzeniu posiłku mieli jeszcze siłę biegać po polanie.

10 kwi

Uczniowie i przedszkolaki z filii w Łachowie na wycieczce

W dniu 9 kwietnia dzieci ze szkoły i przedszkola w Łachowie odwiedziły Sąd Rejonowy oraz Komendę Policji we Włoszczowie.
Podczas wizyty w sądzie dzieci miały możliwość obejrzenia sali rozpraw, zapoznania się z procedurami sądowymi oraz rolą sędziów i innych pracowników sądu.
W komendzie policji miały okazję poznać codzienne zadania policjantów. Zapoznały się z wyposażeniem radiowozów, a także uczestniczyły w krótkiej prelekcji na temat bezpieczeństwa.
To spotkanie dostarczyło dzieciom wiele ciekawych przeżyć i nowych doświadczeń, które zapamiętają na długo.

Przejdź do treści