16 maj

Ze względu na wprowadzenie drugiego stopnia alarmowego – stopień BRAVO oraz CHARLIE-CRP (Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów nr 131 i 132 z dnia 14 maja 2022 r.)

wprowadzam

do dnia 31 maja 2022r. do godz. 23.59

zakaz wstępu osobom postronnym do placówek oświatowych ZPO nr 1 we Włoszczowie

Iwona Gieroń – dyrektor ZPO nr 1 we Włoszczowie

12 maj

Święto Patrona Szkoły

Maj jest szczególnym miesiącem dla naszej szkoły. Każdego roku 12 maja obchodzimy Święto Patrona – Józefa Piłsudskiego. Tegoroczne obchody, po dwóch latach pandemii, miały wyjątkowo nowatorską i radosną formę. Już od rana na korytarzach można było zauważyć uczniów przechadzających się w strojach z lat 20. i 30., okresu, w którym żył nasz patron. Dziewczyny były ubrane w eleganckie sukienki, na czołach miały opaski z piórkami, chłopcy w spodnie garniturowe z szelkami i kapelusze na głowach. Podczas przerw na korytarzach z szkolnego radia węzeł puszczana była muzyka charakterystyczna dla tej epoki.
Radosna atmosfera panowała również w pięknie udekorowanych salach lekcyjnych budynku B, gdzie wychowawczynie przybliżyły postać Józefa Piłsudskiego. Pomysłowości w przebraniu nie brakło również nauczycielom, którzy wprowadzili swoich uczniów w klimat dwudziestolecia międzywojennego. W świętowaniu uczestniczyli dyrektor Iwona Gieroń oraz wicedyrektor Jacek Stolarski, którzy wręczyli nagrody laureatom Konkursu Recytatorskiego „Poeci polscy dzieciom”. W godzinach popołudniowych w świetlicy odbyła się impreza taneczna w rytmach swingowych i jazzowych.
Obchody święta szkoły poprzedziły wcześniej ogłoszone konkursy, wyniki, których poznamy niebawem. 5 maja uczniowie klas starszych wzięli udział w 30. Turnieju wiedzy o życiu i działalności patrona naszej szkoły, natomiast uczniowie klas 1 – 3 mieli za zadanie namalować postać marszałka.
Jednym z punktów uroczystości była gra terenowa, podczas której uczniowie klas siódmych, pokonując po drodze różne przeszkody, jednocześnie brali udział w turnieju wiedzy o naszym patronie.
Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem w tym dniu była wizyta samego Józefa Piłsudskiego, który w otoczeniu gazeciarzy przechadzał się po naszej szkole, odwiedzał klasy, moralizował, pouczał i opowiadał o swoim życiu. Gazeciarze rozdawali wyjątkowy numer Kuriera Jedynki, przygotowanego specjalnie na obchody święta. Patron gościł również u włodarza naszej gminy, burmistrza Grzegorza Dziubka, u dyrektor Samorządowego Centrum Oświaty, Jolanty Żelichowskiej, w Komisariacie Policji, Bibliotece Publicznej i Banku Spółdzielczym. Delegacja złożyła również kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości.
Podsumowaniem tego radosnego dnia było wykonanie zdjęć przed budynkami naszych szkół (A i B), gdzie uczniowie klas 1 – 3 ustawili się w kształt jedynki.
Biorąc udział w dzisiejszych uroczystościach daliśmy wyraz uznania dla naszego patrona w sposób wyjątkowy, inny, niż do tej pory, ale na pewno uroczysty i radosny. Po dwóch latach obchodów święta online, wreszcie mogliśmy wspólnie z całą społecznością szkolną cieszyć się i radować w murach naszej szkoły.

Tegoroczne święto zorganizowali nauczyciele: Agnieszka Brzdąk, Anna Drążyk, Katarzyna Kuzincow, Jacek Kościński, Ewelina Martoś-Wyrwał, Edyta Oleksy, Justyna Pyka, Małgorzata Skoczek, Małgorzata Stryjewska.

09 maj

Finaliści konkursów przedmiotowych

W tym roku szkolnym mamy dwóch finalistów wojewódzkich konkursów dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Oliwia Michałek (klasa 8e) została finalistką III Wojewódzkiego Konkursu z Geografii, zaś Igor Podstawka (klasa 8c) finalistą VI Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki.
Gratulujemy ósmoklasistom oraz ich nauczycielom: p. Ewie Hyskiej i p. Justynie Kaczor!

05 maj

Koncert pieśni patriotycznych

W ramach szkolnych obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja w dniu dzisiejszym odbył się koncert pieśni patriotycznych. Bogaty, patriotyczny program muzyczny przygotowali uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: Anity Jastrzębskiej, Małgorzaty Stryjewskiej oraz Olgi Ślęzak. Warto dodać, iż obok polskich uczniów wystąpili także uczniowie pochodzący z Ukrainy.
Podczas koncertu pojawił się śpiew i muzyka grana na różnych instrumentach.
Interpretacja utworów w wykonaniu uczniów poruszyła dogłębnie szerokie grono odbiorców i dostarczyła niezapomnianych emocji i wzruszeń.
Dumni jesteśmy, że w naszym gronie są tak utalentowani uczniowie, którzy dzielą się z nami swoją pasją i miłością do muzyki.

04 maj

Ze względu na wprowadzenie drugiego stopnia alarmowego – stopień BRAVO oraz CHARLIE-CRP (Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów nr 107 i 108 z dnia 29 kwietnia 2022 r.)
wprowadzam
do dnia 15 maja 2022r. do godz.23.59
zakaz wstępu osobom postronnym do placówek oświatowych ZPO nr 1 we Włoszczowie

Iwona Gieroń – dyrektor ZPO nr 1 we Włoszczowie

29 kw.

Majowe święta

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii naszej ojczyzny. Każde z tych świąt ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy. Każde ma to do siebie, tym się wyróżnia, że bez względu na okoliczności niesie wartości własne, uniwersalne, często piękne, mądre, bardzo poważne, pełne zadumy i refleksji nad czasem minionym, nieobecnym.

1 Maja

Międzynarodowy Dzień Pracy. Początek tego święta sięga XIX wieku i jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki.
W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.

2 Maja

Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dnia 20 listopada 2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

3 Maja

Rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt

28 kw.

Wystawa historyczna

Z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy 7d pod kierunkiem nauczyciela historii p. Zbigniewa Cholerzyńskiego przygotowali wystawę szkolną upamiętniającą to niezwykle ważne w historii naszego kraju wydarzenie.

27 kw.

Maks laureatem konkursu historycznego!

26 kwietnia 2022 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach odbyło się uroczyste zakończenie i wręczenie nagród laureatom konkursu „Nasi tam byli – Westerplatte 1939. Żołnierze 2. Dywizji Piechoty Legionów WP w walkach na Westerplatte”.
Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie pracy plastycznej bądź multimedialnej poświęconej żołnierzom 2. Dywizji Piechoty Legionów WP, którzy we wrześniu 1939 r. bronili Westerplatte. Na konkurs wpłynęło łącznie 141 prac. Organizatorami konkursu jest Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty, a partnerem Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach”.
Wśród laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły – Maksymilian Sobański (klasa 7d). Maks zajął II miejsce w kategorii multimedialnej, w grupie wiekowej obejmującej uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych.

Gratulujemy Maksowi oraz jego nauczycielowi historii p. Zbigniewowi Cholerzyńskiemu!

Skip to content