30 kwi

Drodzy Uczniowie,

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski.  Również i w  tym roku majówkę przyjdzie nam świętować razem, ale osobno…

1 maja jest świętem państwowym stanowiącym wolne od pracy. Jest to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto to czci  pamięci o licznych ofiarach, które domagały się między innymi 8-godzinnego dnia trudnej pracy.

2 maja jest świętem wyjątkowym i powszechnym . Od 2004 roku obchodzimy ten dzień jako Dzień Flagi. Za czasów PRL- u tego dnia zdejmowano flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Właśnie tego dnia 1945 roku, polscy żołnierze zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie, podczas gdy zdobywali właśnie te miasto .

3 maja upamiętnia wprowadzenie w Polsce Konstytucji. Ta ustawa została zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w 1791 roku. Głównymi autorami Ustawy Rządowej byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.

Aby podkreślić wagę tych jednoczących nas Polaków wydarzeń, wywieście flagi narodowe w oknach, na balkonach i tych przestrzeniach, które są dla nas dostępne i bezpieczne. Wspólnie z Waszymi rodzinami wykonajcie wspaniałe biało-czerwone kotyliony. Utrwalcie świąteczny czas na fotografii i prześlijcie na mój adres mailowy. 

Iwona Gieroń

Skip to content