31 paź

Spotkanie z biblioteką

Dziś bibliotekę szkolną odwiedziła klasa 1b. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z funkcjonowaniem biblioteki oraz z zasadami wypożyczania i oddawania książek.
Uczniowie dowiedzieli się również, jak należy dbać o książki, dzięki pięknemu przestawieniu, przygotowanemu przez uczniów klasy 3a.
Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Pani Ewelina Martoś – Wyrwał wraz z trzecioklasistami przeczytali pierwszakom wiersze pani Teresy Ostrowskiej o warzywach i owocach oraz zwierzętach z zagrody wiejskiej.
Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, które przypada 5 listopada, uczniowie wzięli udział w konkursie na odgadnięcie postaci, za które przebrali się starsi koledzy i koleżanki.
Bibliotekę odwiedziła również pani Anna Szczecińska z Biblioteki Pedagogicznej, która zaprezentowała dzieciom teatrzyk kamishibai pt. „Książka”. Dzieciaki mogły obejrzeć przyniesione przez bibliotekarkę książki.
Na pamiątkę wizyty uczniowie klasy pierwszej otrzymali kolorowe zakładki, przygotowane przez uczniów klasy 3a.
Mamy nadzieję, że najmłodsi czytelnicy będą często odwiedzali bibliotekę szkolną.
Życzymy pierwszakom wspaniałych spotkań z książką i biblioteką.

Wydarzenie zostało uwiecznione sprzętem zakupionym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

31 paź

1 listopada – Pamiętamy, wspominamy…

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i… odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać…
W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie uporządkowywali i odwiedzili groby żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej oraz odwiedzili lokalne miejsca pamięci.
Uczniowie pamiętali również o Nauczycielach i Pracownikach naszej szkoły którzy odeszli, a jeszcze nie tak dawno byli wśród nas…

„Nieważne, czy rok minął,
Dzień, miesiąc, czy też lata…
Gdy odszedł Ktoś na zawsze,
To tracimy cząstkę świata…
I cząstkę samych siebie,
Bo żyjemy już inaczej…
Świat wygląda tak samo,
Choć tyle się zmieniło…
Nic już się nie powtórzy,
Nie będzie już jak było…
Cóż zostało nam dzisiaj?
Wspomnienia…
Ten czas, te chwile…
To dużo… czy może niewiele…
Aż tyle, czy tylko tyle…”

Szkolnymi koordynatorami akcji były opiekunki Samorządu Uczniowskiego: p. Patrycja Hylaszek i p. Monika Sinkiewicz oraz opiekun ZHP – p. Agnieszka Brzdąk. W akcję licznie włączyli się nauczyciele.

31 paź

Pamiętamy o bohaterach walk o niepodległość i suwerenność Polski

30 listopada 2023r., w związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych, wzięliśmy udział w Apelu Poległych na cmentarzu parafialnym we Włoszczowie.
Uczniowie klasy 2c i harcerze, pod opieką p. Agnieszki Brzdąk i Siostry. Agaty Krysińskiej odwiedzili groby żołnierzy i osób zasłużonych dla naszej Małej Ojczyzny składając kwiaty i zapalając znicze.
Warto zaznaczyć, iż stroje niektórych uczniów nawiązywały do ubioru powstańców warszawskich. Byli wśród nich: sanitariuszka, łączniczki, a nawet lotnik.

25 paź

„Przerwa na czytanie”

24 października w naszej szkole uczniowie bili rekord w czytaniu w Międzynarodowej Akcji „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
Uczniowie czytali książki, które przynieśli ze swojej domowej biblioteczki lub wypożyczyli z biblioteki szkolnej. Najmłodszym uczniom głośnio czytali wychowawcy. Czytaliśmy w salach, świetlicy, na korytarzach oraz w bibliotekach w budynku A i B.
Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego oraz pokazanie uczniom, że czytanie w każdym miejscu jest ciekawe.
Koordynatorkami akcji były panie bibliotekarki: Ewelina Martoś – Wyrwał i Jolanta Piwońska.

Wydarzenie zostało uwiecznione sprzętem zakupionym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

23 paź

„Poznaj Polskę”

19 października 2023r. uczniowie klasy 6a i 7a odwiedzili Łódź. Wyprawa mogła się odbyć dzięki dofinansowaniu z programu MEiN „Poznaj Polskę”. Pozostała część kosztów została pokryta ze środków Urzędu Gminy Włoszczowa.
Pierwszą atrakcją było planetarium. Uczniowie mogli zobaczyć aktualny stan nieba, a następnie pokaz „Niezbadane światy”, który zabrał widzów w pobliże gwiazdy 51 Peg i wprowadził ich w tematykę planet pozasłonecznych. Odwiedzili wygenerowaną na podstawie naukowych modeli i symulacji powierzchnię jednego z takich obiektów. Mieli okazję porównać 51 Peg z naszym Słońcem. Poznali warunki, umożliwiające powstanie życia i jego trwanie poza Ziemią.
W trakcie zwiedzania EC1 uczniowie dowiedzieli się skąd się bierze prąd, poznali świat paliw kopalnych, weszli do wnętrza kotła. Przewodnicy zainteresowali wszystkich urządzeniami dawnej elektrociepłowni, oprowadzając uczestników po olbrzymim budynku i opowiadając jak wytwarzano prąd dla miasta. Dzieci mogły również same zagrać w energetyczne gry, zobaczyć multimedialne i interaktywne elementy wystawy. Niezapomnianym przeżyciem było obejrzenie mappingu na historycznym turbozespole Brown Boveri. Kolejną atrakcją były zajęcia w audytorium poświęcone barwnej historii kolorów. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem, oglądali i włączali się w dyskusję na temat znaczenia kolorów we współczesnym świecie.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Miasta Łodzi, dziedzictwo Poznańskich, jednego z najważniejszych rodów fabrykanckich XIX-wiecznej Łodzi. Uczniowie podziwiali pałac, piękne komnaty, olbrzymią salę balową, sypialnię pani domu, jadalnie, gabinet. Zobaczyli makietę miasta i dowiedzieli się, kiedy powstała Łódź i jak się zmieniała, szczególnie pod koniec XIX i w XX wieku.
Uczniowie i opiekunowie składają serdeczne podziękowania Ministerstwu Edukacji i Nauki oraz Urzędowi Gminy Włoszczowa za środki finansowe, które umożliwiły zorganizowanie wyjazdu.

23 paź

W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości zachęcamy uczniów do udziału w kolejnej edycji szkolnych konkursów. Oto propozycje dla poszczególnych grup wiekowych:
Klasy I – III
Konkurs pod hasłem „Laurka dla Niepodległej”
Zadaniem uczniów jest przygotowanie pracy plastycznej w formie laurki, wykonanej dowolną techniką i w dowolnym formacie.
Podpisane prace (imię, nazwisko, klasa) należy przekazać wychowawcom w terminie do 6 listopada 2023 r.
Klasy IV – VI
Konkurs pod hasłem „Życzenia dla Niepodległej”
Zadaniem uczniów jest zredagowanie życzeń dla naszej Ojczyzny oraz zapisanie ich odręcznie na ozdobionej według własnego pomysłu kartce formatu B5 lub A4. Ocenie podlegać będą: treść życzeń, estetyka, poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna.
Podpisane prace (imię, nazwisko, klasa) należy przekazać w terminie do 6 listopada 2023 r. do p. Anny Drążyk lub p. Katarzyny Kuzincow.
Klasy VII – VIII
Konkurs pod hasłem „Drogi Polaków do niepodległości”
Zadaniem uczniów jest przygotowanie pracy plastycznej, ilustrującej dowolne wydarzenie z historii Polski, które doprowadziło do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
Technika pracy dowolna. Format A4.
Podpisane prace (imię, nazwisko, klasa) należy przekazać w terminie do 6 listopada 2023 r. do p. Moniki Sinkiewicz.

Organizatorzy:
Zbigniew Cholerzyński
Joanna Cieślak – Bulska
Anna Drążyk
Jacek Kościński
Katarzyna Kuzincow
Monika Sinkiewicz

20 paź

Ślubujemy!

Dziś był ważny dzień. Odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego we Włoszcozwie oraz filii w Łachowie.

Wobec wszystkich zebranych, na czele z Burmistrzem Gminy Grzegorzem Dziubkiem, pierwszaki złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i zostały pasowane przez dyrektor Iwonę Gieroń na uczniów.

Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy powodzenia na drodze edukacji!

Wydarzenie zostało uwiecznione na zdjęciach wykonanych aparatem fotograficznym zakupionym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

20 paź

#DzieńKrajobrazu2023

20 października obchodzimy Dzień Krajobrazu. Hasło tegorocznych obchodów brzmi „Doceń lokalność!”. To doskonała okazja do promowania wartości krajobrazów towarzyszących codziennemu życiu każdego z nas, a także krajobrazów charakterystycznych dla poszczególnych regionów.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Ewy Hyskiej i p. Justyny Pyki zorganizowali spacer krajobrazowy po Włoszczowie.

Poznawajmy, chrońmy i odpowiednio kształtujmy naszą okolicę, byśmy czuli się jej integralną częścią!

Wydarzenie zostało uwiecznione na zdjęciach wykonanych aparatem fotograficznym zakupionym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

20 paź

Dzień pełne przygód uczniów klasy 2b!

Dnia 19 października 2023r. uczniowie klasy 2b była na wycieczce szkolnej. Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Dawnych Rzemiosł, które mieści się w blisko stuletnim młynie elektrycznym. Dzieci zapoznały się z wyglądem starego młyna, z zawodem młynarza, bednarza, kołodzieja i szewca.
Drugim punktem wycieczki był spacer wśród pięknej przyrody z zamku w Bobolicach do zamku w Mirowie.
Trzecim etapem była słodka przygoda w Manufakturze Słodyczy. Dzieci mogły obserwować proces wytwarzania lizaków i cukierków. Na samym końcu własnoręcznie formowały swojego lizaka.

Niestety to co dobre szybko się kończy i dzieci musi wrócić do swoich domów. To był wspaniały i pełen przygód dzień.

Wychowawca klasy p. Katarzyna Lipniak dziękuje wszystkim Rodzicom i Babci za pomoc w organizacji wyjazdu.

Skip to content