23 paź

„Poznaj Polskę”

19 października 2023r. uczniowie klasy 6a i 7a odwiedzili Łódź. Wyprawa mogła się odbyć dzięki dofinansowaniu z programu MEiN „Poznaj Polskę”. Pozostała część kosztów została pokryta ze środków Urzędu Gminy Włoszczowa.
Pierwszą atrakcją było planetarium. Uczniowie mogli zobaczyć aktualny stan nieba, a następnie pokaz „Niezbadane światy”, który zabrał widzów w pobliże gwiazdy 51 Peg i wprowadził ich w tematykę planet pozasłonecznych. Odwiedzili wygenerowaną na podstawie naukowych modeli i symulacji powierzchnię jednego z takich obiektów. Mieli okazję porównać 51 Peg z naszym Słońcem. Poznali warunki, umożliwiające powstanie życia i jego trwanie poza Ziemią.
W trakcie zwiedzania EC1 uczniowie dowiedzieli się skąd się bierze prąd, poznali świat paliw kopalnych, weszli do wnętrza kotła. Przewodnicy zainteresowali wszystkich urządzeniami dawnej elektrociepłowni, oprowadzając uczestników po olbrzymim budynku i opowiadając jak wytwarzano prąd dla miasta. Dzieci mogły również same zagrać w energetyczne gry, zobaczyć multimedialne i interaktywne elementy wystawy. Niezapomnianym przeżyciem było obejrzenie mappingu na historycznym turbozespole Brown Boveri. Kolejną atrakcją były zajęcia w audytorium poświęcone barwnej historii kolorów. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem, oglądali i włączali się w dyskusję na temat znaczenia kolorów we współczesnym świecie.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Miasta Łodzi, dziedzictwo Poznańskich, jednego z najważniejszych rodów fabrykanckich XIX-wiecznej Łodzi. Uczniowie podziwiali pałac, piękne komnaty, olbrzymią salę balową, sypialnię pani domu, jadalnie, gabinet. Zobaczyli makietę miasta i dowiedzieli się, kiedy powstała Łódź i jak się zmieniała, szczególnie pod koniec XIX i w XX wieku.
Uczniowie i opiekunowie składają serdeczne podziękowania Ministerstwu Edukacji i Nauki oraz Urzędowi Gminy Włoszczowa za środki finansowe, które umożliwiły zorganizowanie wyjazdu.

23 paź

W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości zachęcamy uczniów do udziału w kolejnej edycji szkolnych konkursów. Oto propozycje dla poszczególnych grup wiekowych:
Klasy I – III
Konkurs pod hasłem „Laurka dla Niepodległej”
Zadaniem uczniów jest przygotowanie pracy plastycznej w formie laurki, wykonanej dowolną techniką i w dowolnym formacie.
Podpisane prace (imię, nazwisko, klasa) należy przekazać wychowawcom w terminie do 6 listopada 2023 r.
Klasy IV – VI
Konkurs pod hasłem „Życzenia dla Niepodległej”
Zadaniem uczniów jest zredagowanie życzeń dla naszej Ojczyzny oraz zapisanie ich odręcznie na ozdobionej według własnego pomysłu kartce formatu B5 lub A4. Ocenie podlegać będą: treść życzeń, estetyka, poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna.
Podpisane prace (imię, nazwisko, klasa) należy przekazać w terminie do 6 listopada 2023 r. do p. Anny Drążyk lub p. Katarzyny Kuzincow.
Klasy VII – VIII
Konkurs pod hasłem „Drogi Polaków do niepodległości”
Zadaniem uczniów jest przygotowanie pracy plastycznej, ilustrującej dowolne wydarzenie z historii Polski, które doprowadziło do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
Technika pracy dowolna. Format A4.
Podpisane prace (imię, nazwisko, klasa) należy przekazać w terminie do 6 listopada 2023 r. do p. Moniki Sinkiewicz.

Organizatorzy:
Zbigniew Cholerzyński
Joanna Cieślak – Bulska
Anna Drążyk
Jacek Kościński
Katarzyna Kuzincow
Monika Sinkiewicz

Skip to content