20 lis

Uczniowie naszej szkoły świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka!

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.
Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
Również i w tym roku nasza szkoła włączyła się aktywnie w obchody tegoż święta. W wielu klasach wychowawcy przeprowadzili ciekawe zajęcia przybliżające uczniom Konwencję o prawach dziecka. Pamiętaliśmy również o kolorze niebieskim (m.in. w stroju) – symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

Tego dnia rozstrzygnięto również konkursy poświęcone prawom dziecka.

Zwycięzcami konkursu plastycznego „Mam Prawa” (klasy 1-3) zostali:

I m. – Marcelina Bulska (klasa 3b)
II m. – Aleksandra Kostecka (klasa 3c)
III m. – Aleksander Majchrzak (klasa 3c)
wyróżnienie: Kacper Szczukocki (klasa 3b), Lena Turczyn (klasa 3b)

Szkolnym koordynatorem akcji była Martyna Syryńska-Giro – opiekun Szkolnego Koła „Klubu Szkół UNICEF”, przy współudziale nauczycieli: Patrycji Hylaszek, Katarzyny Kuzincow, Eweliny Martoś-Wyrwał, Magdaleny Mikuły, Katarzyny Lipniak, Elżbiety Piech, Justyny Pyki, Moniki Sinkiewicz i Agnieszki Skrobisz.

Życzymy wszystkim naszym uczniom, aby ich prawa, zarówno w murach szkoły, jak i poza nimi, były przestrzegane, szanowane i chronione.
Dziecka prawa – poważna sprawa!