Biblioteka

Godziny otwarcia biblioteki szkolnej 2023/2024

poniedziałek – piątek od godz. 7.30 do godz. 14.30.

NASZE WYDARZENIA

Drodzy Uczniowie!
Nowe książki zostały już opracowane i czekają na Was na półkach w bibliotece. Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z nowościami. Na pewno każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie!

Ewelina Martoś-Wyrwał
Jolanta Piwońska

***

„Czytanie daje siłę”!

14 listopada przypada Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. Hasło tegorocznej edycji to: “Czytanie daje siłę”.
Z tej okazji w bibliotece odbyło się spotkanie dla uczniów klasy 1a. Na początku uczniowie poznali zasady funkcjonowania biblioteki oraz zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych. W krótkim przestawieniu, przygotowanym przez uczniów klasy 3a, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki.
Następnie bibliotekarka Ewelina Martoś-Wyrwał przeprowadziła pogadankę biblioterapeutyczną, w czasie której uczniowie dowiedzieli się, jak ogromne korzyści daje czytanie.  Porozmawiano również o bezinteresownej pomocy nawiązując do wierszyka, jaki przeczytali trzecioklasiści, pt. “Dobre uczynki”.
Miłym akcentem spotkania była kolejna wizyta pani Anny Szczecińskiej z Biblioteki Pedgogicznej, która przedstawiła teatrzyk kamishibai “Dwa ptaszki” i “W lustrzanej sali”.   
Na pamiątkę uczniowie otrzymali piękne zakładki do książek i obiecali, że będą często odwiedzić bibliotekę i wypożyczać książki.

***

„Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”

Październik to szczególny miesiąc dla bibliotek szkolnych i ich czytelników. To czas na zaprezentowanie atrakcyjności tego wyjątkowego miejsca w szkole.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w tym roku odbywał się pod hasłem: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.
W ramach obchodów święta w bibliotece przygotowano gazetkę okolicznościową, uczniowie klasy 8a oglądali film „Kamienie na szaniec”, zorganizowano spotkanie dla uczniów klasy 1b oraz Międzynarodową Akcję „Przerwa na czytanie”.
Na początku października został ogłoszony konkurs fotograficzny „Z książką mi do twarzy”. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przynieść zdjęcie z książką, ukazujące, że można czytać w każdym miejscu.
Zwycięzcami zostali: Kamil Brzdąk (klasa 4a ) oraz Igor Ulżyk (klasa 4a).
Zwycięzcom gratulujemy!
Tegoroczne obchody święta bibliotek szkolnych uważamy za udane. Zachęcamy do częstych odwiedzin w bibliotece i wypożyczeń książek.

***

Spotkanie z biblioteką

31 października b.r. bibliotekę szkolną odwiedziła klasa 1b. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z funkcjonowaniem biblioteki oraz z zasadami wypożyczania i oddawania książek.
Uczniowie dowiedzieli się również, jak należy dbać o książki, dzięki pięknemu przestawieniu, przygotowanemu przez uczniów klasy 3a.
Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Pani Ewelina Martoś – Wyrwał wraz z trzecioklasistami przeczytali pierwszakom wiersze pani Teresy Ostrowskiej o warzywach i owocach oraz zwierzętach z zagrody wiejskiej.
Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, które przypada 5 listopada, uczniowie wzięli udział w konkursie na odgadnięcie postaci, za które przebrali się starsi koledzy i koleżanki.
Bibliotekę odwiedziła również pani Anna Szczecińska z Biblioteki Pedagogicznej, która zaprezentowała dzieciom teatrzyk kamishibai pt. „Książka”. Dzieciaki mogły obejrzeć przyniesione przez bibliotekarkę książki.
Na pamiątkę wizyty uczniowie klasy pierwszej otrzymali kolorowe zakładki, przygotowane przez uczniów klasy 3a.
Mamy nadzieję, że najmłodsi czytelnicy będą często odwiedzali bibliotekę szkolną.
Życzymy pierwszakom wspaniałych spotkań z książką i biblioteką.

***

„Przerwa na czytanie”

24 października w naszej szkole uczniowie bili rekord w czytaniu w Międzynarodowej Akcji „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
Uczniowie czytali książki, które przynieśli ze swojej domowej biblioteczki lub wypożyczyli z biblioteki szkolnej. Najmłodszym uczniom głośnio czytali wychowawcy. Czytaliśmy w salach, świetlicy, na korytarzach oraz w bibliotekach w budynku A i B.
Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego oraz pokazanie uczniom, że czytanie w każdym miejscu jest ciekawe.
Koordynatorkami akcji były panie bibliotekarki: Ewelina Martoś – Wyrwał i Jolanta Piwońska.

***

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Akcja skierowana jest głównie do najmłodszych czytelników.  Z tej okazji w bibliotece w budynku B odbyło się spotkanie dla uczniów klasy 1c. Pierwszaki obejrzeli krótkie przedstawienie na temat poszanowania książek i wartościowego spędzania czasu z książką. Następnie wysłuchali wiersza „Skarby z zagrody babci i dziadka” Teresy Ostrowskiej oraz zostali obdarowani pięknymi zakładkami do książek. A wszystko to przygotowali dla nich uczniowie klasy 3a pod kierunkiem wychowawczyni  Jadwigi Cegieły.

Koordynatorkami akcji były bibliotekarki: Ewelina Martoś – Wyrwał i Jolanta Piwońska.

***

W związku z przejściem szkoły na tryb zdalny informujemy, że biblioteka szkolna otwarta jest codziennie w godzinach 10.00-12.00 (budynek A) po uprzednim uzgodnieniu z bibliotekarzem (604638440; falana_izabela.zpo1-tlw@wp.pl)

Dzień dobry Czytelnicy!

Witam w świecie cyfrowym! Niestety dla naszego bezpieczeństwa nie możemy spotkać się w świecie rzeczywistym, pozostaje nam rzeczywistość wirtualna! Zastanawiacie się jak przeczytać zadaną lekturę, której aktualnie nie możecie wypożyczyć z biblioteki? Tutaj https://lektury.gov.pl/ czekają na Was książki stęsknione za czytelnikiem. Pozostaje nam życzyć wszystkim PRZYJEMNEGO CZYTANIA! Pozdrawiamy serdecznie!

Izabela Falana, Jolanta Piwońska

***

 

***

PROCEDURY BHP OBOWIĄZUJĄCE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ W OKRESIE COVID 19

***

Opowiadania dla najmłodszych

Polecamy opowiadania dla najmłodszych autorstwa Marcina Mortki, czytane przez aktorów w
ramach kampanii Cała Polska czyta dzieciom – Czytanie przed spaniem , a zamieszczone w
Ninatece :
„Tappi i czarodziejski kot” Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska S.A. 2015;
scen. i reż. Tomasz Knittel; czas trwania: 6,56 min.; czyta Katarzyna Żak:
https://ninateka.pl/film/tappi-i-czarodziejski-kot-marcin-mortka

„Tappi i poduszka dla Chichotka” Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska S.A.
2015; scen. i reż. Tomasz Knittel; czas trwania: 6,37 min.; czyta Ewa Kuryło:
https://ninateka.pl/film/tappi-i-poduszka-dla-chichotka-marcin-mortka

„Tappi i ptaszek Drobniaszek” Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska S.A. 2015;
scen. i reż. Tomasz Knittel; czas trwania: 6,14 min.; czyta Magda Waligórska:
https://ninateka.pl/film/tappi-i-ptaszek-drobniaszek-marcin-mortka

„Chichotek i echo” Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska S.A. 2015; scen. i reż.
Tomasz Knittel; czas trwania: 5,33 min.; czyta Magda Waligórska:
https://ninateka.pl/film/chichotek-i-echo-marcin-mortka

„Chichotek i księżycowa tajemnica” Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska S.A.
2015; scen. i reż. Tomasz Knittel; czas trwania: 6,34 min; czyta: Cezary Żak:
https://ninateka.pl/film/chichotek-i-ksiezycowa-tajemnica-marcin-mortka

***

Zapraszamy  do udziału w konkursach bibliotecznych:

  • konkurs plastyczny „Laurka dla biblioteki” dla uczniów klas 1 – 3

REGULAMIN KONKURSU – LAURKA DLA BIBLIOTEKI

  • konkurs literacki „Czytaj książki!” dla uczniów klas 4 – 8 na wiersz, rymowankę lub hasło reklamujące książkę, bibliotekę oraz czytanie.

REGULAMIN KONKURSU – CZYTAJ KSIAZKI!

***

Biblioteka szkolna poleca książkę „Masz tę moc!”. Jest to darmowa książka elektroniczna dla dzieci. A o czym? O tym, o czym teraz często słyszymy i rozmawiamy, czego może się trochę boimy – o koronawirusie. Książka udostępniona przez Wydawnictwo Olesiejuk przeznaczona jest dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec.

Książka powstała dzięki inicjatywie ilustratorki Ewy Podleś, a także dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu innych osób, lekarzy, psychologów, weterynarzy, artystów,wydawców i innych ludzi dobrej woli. Stworzono ją z myślą o dzieciach ku przestrodze, ale też ku pokrzepieniu serc. Twórcy książki mówią o tym, że w obecnej sytuacji epidemii trudno się odnaleźć dorosłym, a co dopiero dzieciom. Najmłodsi powinni również być świadomi, jakim zagrożeniem jest koronawirus. Książka „Masz tę moc!” ma za zadanie pomóc zrozumieć, co tak naprawdę się stało, czym jest epidemia, co to jest koronawirus i jak nie zachorować. Jest w niej dużo ilustracji, krótkich zrozumiałych zdań i rymów. Przedstawia również, jak ważne jest dbanie o higienę, częste mycie rąk i ograniczenie bezpośrednich kontaktów z osobami starszymi.

Książkę „Masz tę moc!” można pobrać, całkowicie za darmo. Zachęcamy!

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf

 

 ***

Zachęcamy do obejrzenia filmów uczniów klasy 1-3.

***

jak-sie-uczyc

***

Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe

  1. Epodreczniki.pl
  2. Portal wiedzy dla nauczycieli
  3. Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
  4. Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
  5. Portal lektury.gov.pl
  6. Strona Centrum Nauki Kopernik
  7. Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
  8. Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
  9. Serwis Ninateka
  10. Serwis Muzykoteka Szkolna
  11. Biblioteka Cyfrowa Polona
  12. Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
  13. Serwis Telewizji Polskiej
  14. Serwis Polskie Radio Dzieciom
     

***

Rodzic pierwszym sprzymierzeńcem książki

[fruitful_dbox] Spotkanie autorskie z twórcą bajeczek dla dzieci Wiesławem Drabikiem[/fruitful_dbox]

27 listopada w Bibliotece Miejskiej odbyło się spotkanie uczniów klas drugich z autorem książeczek dla dzieci panem Wiesławem Drabikiem. Uczniowie 2b, 2c i 2d z pewnością zapamiętają to wyjątkowe spotkanie, pełne humoru, zagadek i rymowanych wierszyków. Pan Wiesław jest autorem ponad dwustu bajeczek dla dzieci ukazujących się od 1995 r. w wydawnictwach: SkrzatSiedmioróg, DebitWilga i Pascal, Martel i Grafix. Najbardziej znane książeczki to:

„Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków”,

„Awantura na podwórku”,

„Łakomczucha”,

„Kocie łakocie”,

„MAŁa mYSZ skacze czyli myszomania”.

Dzieci z zaangażowaniem brały udział w rymowankach – zgadywankach proponowanych przez pana Drabika. Zachętą były przygotowane przez niego nagrody w postaci zakładek do książek, kalendarzy i książeczek. Być może pod wpływem tego spotkania w niejednym uczniu objawi się talent do tworzenia zabawnych bajeczek dla dzieci.

[fruitful_pbar][fruitful_bar type=”progress-bar-success” width=”100%” stripped=”false” active=”false”][/fruitful_bar][/fruitful_pbar]

[fruitful_dbox] Wyniki konkursu bibliotecznego „Rodzinne czytanie w jesienne wieczory” [/fruitful_dbox]

KLASY I:

I miejsce : Monika Hutyra 1b Roksana Tanasiewicz 1b 

II miejsce:  Remik Rayski 1c  Amelia Kossakowska

III miejsce: Patrycja Robak 1a Aleksander Orlikowski 1c

KLASY II:

I miejsce:  Filip Machnik 2a, Natalia Kultys 2 d

II miejsce:  Lena Frączek 2d, Bartosz Pasoń 2d

III miejsce:  Norbert Nowak 2c, Lena Słabisz 2c

KLASY III:

I miejsce: Emilia Domagalska

II miejsce: Kordian Kita

III miejsce: Amelia Sobczyk

KLASY IV:

I miejsce: Julia Dyrek 4d

II miejsce: Franciszek  Suchacki 4d

III miejsce: Maksymilian Sobański 4d

KLASY V:

I miejsce: Patrycja Łęgowik 5d

II miejsce: Oliwia Wojtaszewska 5d

III miejsce: Ola Turczyńska 5d

KLASY VI:

I miejsce: Szymon Jaszewski 6c

II miejsce: Zuzanna Warzyńska 6c

III miejsce: Kinga Michałek 6c

[fruitful_pbar][fruitful_bar type=”progress-bar-success” width=”100%” stripped=”false” active=”false”][/fruitful_bar][/fruitful_pbar]

[fruitful_dbox] 3a na zajęciach w Bibliotece Miejskiej  [/fruitful_dbox]

8 listopada klasa 3a SP uczestniczyła w lekcji zorganizowanej przez p. Katarzynę Zbierańską w Bibliotece Miejskiej. Temat wiązał się z obchodami 100–lecia niepodległości . Podczas prezentacji uczniowie prześledzili krótki zarys historii z okresu zaborów i wyzwolenia. Poznali ciekawe fakty z życia marszałka Józefa Piłsudskiego- patrona szkoły. Pracowali zespołowo układając puzzle wg specjalnych wskazówek.  Dzieci zadowolone z zajęć wyraziły wielką ochotę, by wkrótce znów odwiedzić piękną bibliotekę zwiedzając tym razem izbę regionalną.

[fruitful_pbar][fruitful_bar type=”progress-bar-success” width=”100%” stripped=”false” active=”false”][/fruitful_bar][/fruitful_pbar]

[fruitful_dbox] Konkurs  Poetycki [/fruitful_dbox]

Kl. VI, VII, VIII, III PG

Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie wiersza z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Wiersze nagrodzone i wyróżnione zostaną opublikowane na stronie biblioteki szkolnej.

Termin składania prac do biblioteki: 26.11.2018r.

[fruitful_pbar][fruitful_bar type=”progress-bar-success” width=”100%” stripped=”false” active=”false”][/fruitful_bar][/fruitful_pbar]

 

Biblioteka w nowej odsłonie!

Od kilku tygodni nasza szkolna biblioteka ma nowe oblicze. Nowe meble i nowoczesna aranżacja wnętrza czynią ją funkcjonalną i przyjazną. Wygodny kącik czytelniczy zachęca, aby pozostać tu trochę dłużej. Tradycyjnie można też skorzystać z komputera i Internetu, no i oczywiście to co najważniejsze – wypożyczyć książkę.
Mamy nadzieję że nowa aranżacja wnętrza sprawi, że biblioteka stanie się atrakcyjną wizytówką naszej szkoły.
Serdecznie zapraszamy!

 

 

Światowy Dzień Książki – 23.IV.2018 

Obchody Światowego Dnia Książki na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości szkolnych. Aby uczcić to święto gimnazjaliści z Klubu Miłośników Książki czytali wiersze i bajeczki  młodszym kolegom i koleżankom. Odwiedzili uczniów przebywających w świetlicy w budynku A oraz B oraz najmłodszych – przedszkolaków. Przedszkolaki słuchały wierszy z dużym zainteresowaniem, chętnie odpowiadały na zadawane pytania przez gimnazjalistów.

Odwiedziny gimnazjalistów w przedszkolu to nie tylko zabawa. Młodzież może zobaczyć, na czym polega praca nauczyciela w przedszkolu, ale również przezwycięża swoje lęki przed wystąpieniem publicznym. Czytanie sprawiło dzieciom wiele radości, a uczniom ogromną satysfakcję i motywację do przygotowania następnych spotkań, które mają na celu rozwinąć  wyobraźnię i  kreatywność. Mamy nadzieję, że udało nam się rozbudzić wśród najmłodszych pasję czytania.

   

Wspomnienie Ireny Sendlerowej w wierszu  

6.IV.2018 

6 kwietnia 2018 r. w świetlicy gimnazjum odbył się apel, w czasie którego m.in. wyświetlono fragmenty wywiadu z Sendlerową, która opowiadała o tym, jak ratowała żydowskie dzieci oraz  ogłoszono wyniki konkursu bibliotecznego:

I miejsce: Aleksandra Długoborska (klasa 6c)

II miejsce: Magdalena Ślęzak (klasa 6a) oraz Zuzanna Warzyńska (klasa 5c)

III miejsce: Julia Ścisłowska (klasa 6c)

Na wyróżnienia zasłużyły również: Magdalena Batko (klasa 6a), Rokasana Cholerzyńska (klasa 6a), Oliwia Wójcik (klasa 6a), Zuzanna Żelichowska (klasa 6a).

Warsztaty biblioteczne -28.XI.2017 

28 listopada uczniowie z klasy 7 b pod opieką p. Edyty Oleksy skorzystali z zaproszenia Biblioteki Publicznej  we Włoszczowie na warsztaty w ramach projektu: „Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0”. Warsztaty rozpoczęły się pracą nad tekstem ze zbioru „Bajki robotów” Stanisława Lema. Następnie uczniowie konstruowali scenografię, wykorzystując do tego roboty Lego Mindors EV3 oraz kamerę. Zajęcia realizowane były przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „Meritum”. Zadowoleni uczestnicy dziękują za możliwość wzięcia udziału w atrakcyjnych zajęciach.

Konkurs „Moja ulubiona postać literacka”

Jak  co roku z okazji  Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w październiku nasza biblioteka ogłosiła konkurs: „Moja ulubiona postać literacka”, skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły. Zadanie polegało na przedstawieniu w formie plastycznej ulubionej postaci z literatury. Starsi uczniowie dodatkowo dołączali opis postaci, czy też uzasadnienie – czym ich ta postać zachwyciła. Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem, dlatego z pośród wielu prac jury, biorąc pod uwagę zgodność z tematemestetykę i samodzielność wykonania pracy wyłoniło i nagrodziło laureatów:

KLASY 1

1.MSC. – Natalia Kowalska 1c
2.MSC. – Lena Słabisz 1c
3.MSC – Alan Krzysztofik 1c

KLASA 2a
1.MSC.  – Zuzanna Myszak
2.MSC. – Dominika Domagała
3.MSC. – Amelia Jurek

KLASY 3
1.MSC. – Mateusz Siedlecki 3c
2.MSC. – Julian Lenarski 3d
3.MSC. – Katarzyna Nowakowska 3a

KLASY 4
1.MSC. – Oliwia Świercz 4d
2.MSC. – Dominika Tabisz 4c

KLASY GIMNAZJALNE
1.MSC. – Agnieszka Kaczmarek 3a
2.MSC. – Ilona Pośpiech 3c
3.MSC.- Julia Tabisz 3a
Wszystkim uczestnikom dziękujemy, wygranym gratulujemy!!!

Organizatorzy: Ewelina Martoś –Wyrwał, Izabela Falana, Jolanta Piwońska

©ZPO1 we Włoszczowie