02 lis

„Jedynka” na Biwaku 100-lecia

W dniach 21 – 23 października 2016 r. odbył się w Szczekocinach biwak, kończący obchody 100-lecia harcerstwa na terenie Hufca Szczekocińsko – Włoszczowskiego.
Piątek był czasem przyjazdu i zakwaterowania uczestników, następnie wszyscy wzięli udział w apelu inauguracyjnym, po którym brać harcerska udała się na wieczornicę  – kominek „Harcerskich wspomnień czar”. 10-a Drużyna Harcerska z Naszej Szkoły przedstawiła historię harcerstwa „Nasza tradycja – nasi bohaterowie”, według scenariusza dh Romana Kaczmarka.
Sobotę zdominowały uroczystości związane z obchodami 100-lecia harcerstwa… Rano drużyny wzięły udział w grze miejskiej „Zawiszacy – szlakiem powstańczej przesyłki. Przed południem odbyła się msza święta, podczas której przepiękne kazanie na temat harcerskiej służby i ideałów wygłosił  ksiądz Hubert  Równicki. Nastepnie harcerze przemaszerowali przed budynek Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie po oficjalnych przemówieniach, gratulacjach i odznaczeniach zasłużonych dla ZHP działaczy – została poświęcona i odsłonięta tablica pamiątkowa na Pomniku Harcerskim. W szkole można było obejrzeć wystawę poświęconą 100-letniej historii harcerstwa na Ziemi Szczekocińskiej i Włoszczowskiej. Po południu na Hali Sportowej Gimnazjum odbył się, koncert „Harcerze – mieszkańcom Szczekocin”. Podczas  gali wystąpiły talenty ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczekocinach, z klubu „Ars Nova” i z zespołu „Gadułki” oraz harcerki i harcerze Naszego Hufca, którzy prowadzili koncert  i pląsy pomiędzy występami artystów.
Spotkanie zakończyło się w niedzielne przedpołudnie uroczystym, pożegnalnym apelem.
Tym razem biwak okazał się szczególny. Poza wspaniałą zabawą – jak zwykle – był też nietypową lekcją historii na temat służby harcerskiej na Ziemi Szczekocińskiej i Włoszczowskiej.
[huge_it_gallery id=”138″] Fot. ZPO 1 we Włoszczowie

Skip to content