22 lut

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

Dnia 21 lutego 2023r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na każdej przerwie można było wziąć udział w konkursie „Łamańce językowe”. Zadaniem uczestnika było odczytanie wylosowanych zdań, dbając o poprawność językową, artykulację i właściwe tempo. Okazało się to dość trudne i nie wszyscy uczestnicy zmagań językowych potrafili poradzić sobie z odpowiednim odczytaniem zabawnych i pokrętnych tekstόw. W zabawie brali udział także nauczyciele, ktόrzy swoje wylosowane „łamańce” odczytywali na lekcjach w obecności uczniόw.
W klasach 4-8 przeprowadzony został szkolny plebiscyt na książkę roku. Po dokładnym zliczeniu głosόw okazało się, że największym powodzeniem wśrόd uczniόw „Jedynki” cieszy się cykl książek „Harry Potter” – J.K. Rowling.
Na zajęciach z języka polskiego uczniowie klasy 4d pracowali w grupach, wspólnie wykonując plakaty pt. „Weź ze sobą trudne słowo i podaj dalej”. Promowały one poprawny zapis wyrazόw z rόżnymi trudnościami ortograficznymi. Natomiast klasy: 6c i 8c doskonaliły znajomość polskich przysłόw i odgadywały hasła wylosowane i narysowane przez jednego z członkόw grupy.
Ponadto wychowawcy i nauczyciele języka polskiego apelowali o pielęgnowanie i szanowanie języka rodzimego nie tylko od święta, ale na co dzień, ze względu na jego bogactwo, różnorodność i piękno.

W ciągu całego dnia uczniom towarzyszyły słowa Mikołaja Reja „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

Koordynatorem szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego była polonistka Olga Ślęzak.