22 cze

„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” – podsumowanie

Aby zminimalizować problem i zainspirować dzieci do czytania p. Anna Błaszczyk  realizowała z klasą 3a ogólnopolski projekt edukacyjny „ CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”. Jego założeniem było zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną.
Innowację pedagogiczną „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” realizowano podczas zajęć rozwijających kreatywność i aktywność poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem i aktywność z wykorzystaniem szerokiej gamy metod aktywizujących.
Zrealizowano zajęcia z trzech modułów: Fikuśne lekturki spod chmurki, Zwierzęce lekturki spod chmurki, Polskie lekturki spod chmurki.Przeczytano, omówiono i wykonano zadania do lektur: ,,Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, ,,O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego, „Detektyw Pozytywka”’, ,,Wakacje detektywa Pozytywki” Grzegorza Kasdepke.
Po zrealizowaniu każdego modułu nauczyciel umieszczał na stronie projektu sprawozdanie w formie opisu i kilku zdjęć na stronie patrona honorowego Eko Dom System i otrzymywał potwierdzenie realizacji tego modułu.

Projekt okazał się ciekawą formą, w której można spotkać się z książką, poprzez różnorodne działania zachęca do sięgania po książkę. Wymiernym efektem jest zwiększona ilość wypożyczeń w bibliotece oraz poprawa jakości czytania przez uczniów, którzy zaczęli traktować czytanie jako ciekawy sposób spędzania czasu. Innowacyjność zajęć przyczyniła się do rozwijania u dzieci przede wszystkim kreatywności i twórczego myślenia oraz zwiększenia zainteresowania czytelniczego. Wpłynęła również na umiejętność współpracy w grupie.

Warto kontynuować taką formę nauki w przyszłości.

Anna Błaszczyk