21 mar

Dzień Kolorowej Skarpety

To był naprawdę kolorowy dzień w Jedynce! A to wszystko za sprawą kolorowych skarpet nie do pary! Dzień Kolorowej Skarpety miał zwrócić uwagę całej społeczności szkolnej na inne święto, czyli Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Obchodzony jest dokładnie 21 marca. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia, czyli dodatkowym chromosomem (trisomia) w 21 parze chromosomów.
Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły przyszli w tym dniu w kolorowych skarpetkach nie do pary, pokazując, że różni nas tak niewiele od osób z Zespołem Downa, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza niepasująca skarpetka.
Aby pokazać solidarność z osobami z zespołem Downa w klasach odbywały się pogadanki mające na celu przybliżenie problemu chorych na Zespół Downa. Na świetlicy uczniowie wykonali papierowe, kolorowe skarpetki.

Społeczność Jedynki życzy wszystkim osobom, obchodzącym w tym dniu swoje święto wiele radości i wspaniałych przyjaciół wokół siebie.

Szkolnym koordynatorem obchodów była opiekunka Samorządu Uczniowskiego p. Patrycja Hylaszek przy współudziale p. Eweliny Martoś-Wyrwał.