24 kwi

Dzień Ziemi

24 kwietnia b.r. w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Ziemi – ekologiczne święta o ochronie środowiska naturalnego. Tegoroczny Dzień Ziemi 2018 przebiegał  pod hasłem End plastic pollution – Zakończmy zanieczyszczenie plastikiem.

Problem zanieczyszczenia środowiska przez tworzywa sztuczne jest ogromny. Zatruwają one nasze oceany i lądy, szkodzą życiu organizmów, zanieczyszczają lasy i wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Zużywamy ich ogromne ilości, a przy tym bardzo rzadko korzystamy z recyklingu.

Ziemia to nasz dom, będzie takim jakim go uczynimy. Dlatego nie śmiećmy, dbajmy o rośliny. Pamiętając  o tym na terenie naszej szkole posadziliśmy 20 krzewów tui, które otrzymaliśmy od Nadleśnictwa we Włoszczowie, za co serdecznie dziękujemy.

Bądźmy mądrzy i przewidujący, aby nie stało się tak, jak mówi indiańskie przysłowie: „Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba, odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy”.

Zastanówmy się, co możemy zrobić w naszych gospodarstwach domowych, by zmniejszyć ilość zużywanych tworzyw sztucznych i aby plastik nie zanieczyszczał naszych pięknych lasów.

Ciekawą prezentację multimedialną na temat zasobów leśnych przedstawili goście z Nadleśnictwa we Włoszczowie: p. Małgorzata Krawczyk i p. Radosław Kiszka. Uczniowie z dużą uwagą obejrzeli prezentowane treści i zadawali interesujące ich pytania.

W ramach obchodów Dnia Ziemi odbyły się także liczne konkursy:

Konkurs Ekologiczny (dla klas 5):

I miejsce Roksana Rydzyk (klasa 5c)

II m. – Adrian Skoczek (klasa 5b)

III m. – Aleksandra Adamczyk (klasa 5b)

Konkurs Ekologiczny (dla klas 6):

I m. –  Roksana Cholerzyńska (klasa 6a)

II m. –  Tobiasz Żelichowski (klasa 6a)

III mi. –  Lena Rak (klasa 6a) i Piotr Drobiecki (klasa 6c).

W Szkolnym Konkursie Geograficznym „Jeden z Dziesięciu” najwyższy wynik uzyskała Natalia Pikulska (klasa 3b), zaś finalistami zostali Agnieszka Kaczmarek (klasa 3a) i Jakub Jaworski (klasa 3c).

Szkolnymi Mistrzami Ekologii w gimnazjum zostali: Agnieszka Kaczmarek (klasa 3a) i Mateusz Drążyk (klasa 3a).

Szkolnym Mistrzem Genetyki został Jakub Jaworski (klasa 3c).

W ramach VII edycji Programu Edukacyjnego „Zbieraj baterie” rozstrzygnięto wewnątrzszkolny konkurs ogłoszony przez świetlicę gimnazjum:

I m. – klasa 6c  (38,80kg)

II m. – klasa 3b SP   (28,98kg)

III m. – klasa 5b  (20,38kg)

Obchody Dnia Ziemi zorganizowały panie: Jadwiga Kaczmarek, Ewa Limbach, Ewa Hyska, Anna Rutkowska, Monika Sinkiewicz i Justyna Pyka.