18 maj

„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” – innowacja pedagogiczna w klasie 3a

Pomimo zaistniałej sytuacji w Polsce uczniom klasy 3a udało się do końca zrealizować spotkanie z ostatnią lekturą ,, Detektyw Pozytywka”, ,, Wakacje detektywa Pozytywki „ Grzegorza Kasdepke. Realizację zadań z III modułu rozpoczęliśmy na początku marca, kiedy zajęcia odbywały się jeszcze w szkole, a dokończyliśmy zdalnie.
Udało nam się omówić lekturę w bardzo ciekawy sposób i tym samym zrealizować III moduł ogólnopolskiego projektu „Czytam z klasą”- innowacja pedagogiczna. Po omówieniu informacji dotyczących treści lektury, uczniowie wykonali zadania.
• Uzupełnili metryczkę lektury, narysowali głównego bohatera i bardzo szczegółowo opisali jego postać. Wykonali rysunki przedstawiające przygody głównego bohatera. Opisali najciekawszą rozwiązaną zagadkę. Namalowali kredkami plakat z okazji Światowego Dnia Książki. Chętni uczniowie zorganizowali domowe wystawy książek.
• Z okazji Światowego Dnia Książki i inspirując się lekturą ,,Detektyw Pozytywka” w ramach projektu edukacyjnego „Lekturki spod chmurki” chętni uczniowie wzięli udziału w POKAZIE MODY detektywistycznej .Z dostępnych materiałów w domu przygotowali strój i wcielili się w postać detektywa . Powstały profesjonalne agencje detektywistyczne reklamujące się własnoręcznie wykonanymi szyldami.
• W domach podczas nauki zdalnej uczniowie wykonali przestrzenne postacie przedstawiające detektywa . Własnoręcznie wykonane postaci detektywa były źródłem dumy, radości i satysfakcji. Wyzwoliły aktywność twórczą i dały możliwość nie tylko odtwarzania pewnych ról, ale też ich samodzielnego kreowania. Zabawa w teatr stała się okazją do wspólnego spędzania wolnego czasu. Była też świetną rozrywką dla całej rodziny i alternatywą dla siedzenia przed telewizorem.
• Zgłębiali wiedzę o życiu i twórczości Grzegorza Kasdepke i wykonali plakaty o autorze czytanej lektury.

Anna Błaszczyk