19 wrz

„Myślę, więc nie śmiecę”

W tym roku akcja Sprzątanie Świata przebiegała pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”.
W raportach z ubiegłorocznej akcji zgłoszono w Polsce ponad 600 dzikich wysypisk. Tony odpadów zebrano na plażach, w parkach i lasach. Wśród zebranych śmieci w dużych ilościach dominowały plastikowe i szklane butelki po napojach oraz opakowania z tworzyw sztucznych po jedzeniu. Lata 2020-2021 to czas pandemii COVID – 19. Czas ten nie pozostał obojętny dla przyrody. Miejsca, w których szukaliśmy wytchnienia w tym trudnym czasie, były bardzo zaludnione, co dodatkowo zwiększało ilość wyrzucanych śmieci.
Hasło akcji Sprzątanie Świata 2021 jest parafrazą znanego powiedzenia Kartezjusza – „Cogito ergo sum”. Chodzi o to, aby nie tylko sprzątać, ale przede wszystkim nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. Uczniowie z klasy 8b – Julia Lipniak, Jan Adamus, Piotr Kaczor, Patryk Kuśmierczyk oraz Antoni Słoma, pod opieką pani Moniki Sinkiewicz, przeprowadzili wśród klas I-VIII akcję uświadamiającą wraz z pokazem prawidłowej segregacji śmieci. Następnie uczniowie zgłaszali, które odpady należy umieszczać w poszczególnych workach.

Przypominamy, że
• worek czarny – odpady zmieszane np., artykuły higieniczne, ceramika, kości
• worek niebieski – papier, karton, torby papierowe, gazety, czasopisma
• worek żółty – plastikowe butelki, worki i reklamówki
• worek niebieski- szklane butelki i słoiki po żywności

Nauczyciele zaangażowani w akcję : Ewa Hyska, Jadwiga Kaczmarek, Ewa Limbach oraz Monika Sinkiewicz.

Dbajmy o czystość naszego środowiska dla siebie i przyszłych pokoleń!