17 wrz

Poznajemy władze – uczymy się samorządności

Niezwykłym doświadczeniem dla klasy III d okazała się wizyta w Sądzie Rejonowym we Włoszczowie. Bardzo serdecznie przyjęła nas pani sędzia Monika Kołdon- Sobańska. Na sali rozpraw zapoznała uczniów z takimi pojęciami jak: wokanda, sąd, areszt śledczy, świadek. Pokazała zgromadzonym jak wygląda przesłuchanie świadków i jak należy zachowywać się w sądzie. Ogromną radość dzieciom sprawiła możliwość siedzenia w fotelu sędziowskim oraz przymierzenia sędziowskiej łańcucha z godłem państwowym. Duże wrażenie wywołała wizyta w celach dla osób oczekujących na proces, dowiezionych z aresztu.

W następnym dniu udaliśmy się do Urzędu Gminy. Tam kierownik Urzędu Stanu Cywilnego pani Anna Prokopczyk pokazała uczniom salę ślubów i opowiedziała do czego to pomieszczenie służy. Uczniowie mieli okazję wysłuchać Marsza Mendelsona oraz poznać insygnia tej pracy. Każde dziecko mogło przymierzyć oznakę, jaką nosi kierownik w czasie przyjmowania oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński i potrzymać ozdobną tacę, na

której kładzie się obrączki ślubne.

Następnie udaliśmy się do Sali Konferencyjnej, w której zapadają ważne decyzje dotyczące naszej całej gminy. Dzieci zajęły miejsca władz oraz radnych gminnych, a pan Burmistrz Sławomir Owczarek opowiadał na czym polega jego praca. Uczniowie zwrócili uwagę na ogromne godło Polski oraz herb naszego miasta. Wiele emocji dostarczyły znajdujące się w gabinecie pana Burmistrza puchary, medale i odznaczenia.

Każda z tych wycieczek dostarczyła dzieciom wiele pozytywnych przeżyć, niezapomnianych wrażeń i ciekawych wiadomości.