06 paź

Śladami wielkich Polaków

Poznając rys historyczny najbliższej okolicy klasa 3 d udała się do Czarncy – pobliskiej miejscowości, w której mieszkał Stefan Czarniecki. Jest to wielka postać historyczna uwieczniona w hymnie państwowym.
Ksiądz proboszcz pokazał uczniom wnętrze kościoła pod wezwaniem św. Floriana, którego fundatorem był Stefan Czarniecki. W ogromnym sarkofagu spoczywają tam prochy hetmana. Duże wrażenie robi płaskorzeźba Stefana na jego ukochanym koniu. W bocznej kaplicy znajduje się obraz Matki Bożej z ołtarza polowego. Następnie trzecioklasiści przeszli do parku – arboretum, gdzie dawniej mieścił się dwór rodziny Czarnieckich, rośnie tam około 200 gatunków roślin z pięciu kontynentów.Kolejnym punktem wyprawy było Centrum Kultury im. wielkiego wodza. Można tam zobaczyć między innymi armatę używaną podczas walki ze Szwedami, broń białą różnego rodzaju, zbroję bojową husarii, monety, stroje, księgi, repliki obrazów, sztandary, ornaty z tamtego okresu.
Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do odwiedzenia tego miejsca.