12 maj

Święto Patrona Szkoły

Maj jest szczególnym miesiącem dla naszej szkoły. Każdego roku 12 maja obchodzimy Święto Patrona – Józefa Piłsudskiego. Tegoroczne obchody, po dwóch latach pandemii, miały wyjątkowo nowatorską i radosną formę. Już od rana na korytarzach można było zauważyć uczniów przechadzających się w strojach z lat 20. i 30., okresu, w którym żył nasz patron. Dziewczyny były ubrane w eleganckie sukienki, na czołach miały opaski z piórkami, chłopcy w spodnie garniturowe z szelkami i kapelusze na głowach. Podczas przerw na korytarzach z szkolnego radia węzeł puszczana była muzyka charakterystyczna dla tej epoki.
Radosna atmosfera panowała również w pięknie udekorowanych salach lekcyjnych budynku B, gdzie wychowawczynie przybliżyły postać Józefa Piłsudskiego. Pomysłowości w przebraniu nie brakło również nauczycielom, którzy wprowadzili swoich uczniów w klimat dwudziestolecia międzywojennego. W świętowaniu uczestniczyli dyrektor Iwona Gieroń oraz wicedyrektor Jacek Stolarski, którzy wręczyli nagrody laureatom Konkursu Recytatorskiego „Poeci polscy dzieciom”. W godzinach popołudniowych w świetlicy odbyła się impreza taneczna w rytmach swingowych i jazzowych.
Obchody święta szkoły poprzedziły wcześniej ogłoszone konkursy, wyniki, których poznamy niebawem. 5 maja uczniowie klas starszych wzięli udział w 30. Turnieju wiedzy o życiu i działalności patrona naszej szkoły, natomiast uczniowie klas 1 – 3 mieli za zadanie namalować postać marszałka.
Jednym z punktów uroczystości była gra terenowa, podczas której uczniowie klas siódmych, pokonując po drodze różne przeszkody, jednocześnie brali udział w turnieju wiedzy o naszym patronie.
Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem w tym dniu była wizyta samego Józefa Piłsudskiego, który w otoczeniu gazeciarzy przechadzał się po naszej szkole, odwiedzał klasy, moralizował, pouczał i opowiadał o swoim życiu. Gazeciarze rozdawali wyjątkowy numer Kuriera Jedynki, przygotowanego specjalnie na obchody święta. Patron gościł również u włodarza naszej gminy, burmistrza Grzegorza Dziubka, u dyrektor Samorządowego Centrum Oświaty, Jolanty Żelichowskiej, w Komisariacie Policji, Bibliotece Publicznej i Banku Spółdzielczym. Delegacja złożyła również kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości.
Podsumowaniem tego radosnego dnia było wykonanie zdjęć przed budynkami naszych szkół (A i B), gdzie uczniowie klas 1 – 3 ustawili się w kształt jedynki.
Biorąc udział w dzisiejszych uroczystościach daliśmy wyraz uznania dla naszego patrona w sposób wyjątkowy, inny, niż do tej pory, ale na pewno uroczysty i radosny. Po dwóch latach obchodów święta online, wreszcie mogliśmy wspólnie z całą społecznością szkolną cieszyć się i radować w murach naszej szkoły.

Tegoroczne święto zorganizowali nauczyciele: Agnieszka Brzdąk, Anna Drążyk, Katarzyna Kuzincow, Jacek Kościński, Ewelina Martoś-Wyrwał, Edyta Oleksy, Justyna Pyka, Małgorzata Skoczek, Małgorzata Stryjewska.