30 lis

„Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze…”

Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości
i o tym, co je czeka w najbliższym czasie.
Obecnie „Andrzejki” są wesołym spotkaniem, dostarczającym wielu przeżyć i emocji. Są one jednak też okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji. My również chcieliśmy poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu, 28 listopada 2019r.,  dzieci z przedszkola i szkoły w Łachowie wzięły udział w zabawie andrzejkowej.

Nastrojowa muzyka i „czarodziejskie” dekoracje wprowadziły nas w świat magii.  były  przebrane dzieci  – nie zabrakło księżniczek, wróżek, baletnic, czarodziejów, strażaków, supermana i innych bajkowych postaci. Głównym punktem programu były wróżby. Nie zabrakło ustawiania butów, wrzucania grosików do studni życzeń, wróżby cukierkowej. Dzieci mogły dowiedzieć się również jaki zawód będą wykonywały w przyszłości. Losowanie imion pokazało kto z kim będzie się przyjaźnił. Dużo radości i wrażeń dostarczyło dzieciom lanie wosku przez magiczny klucz czarodzieja. Z powstałych kształtów, odczytywały czego mogą się spodziewać w przyszłości. Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Bawiliśmy się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w dzieciach ogromną ciekawość. Po zakończeniu wróżenia każdy mógł zabrać ze sobą swoje „andrzejkowe przepowiednie”, by pochwalić się nimi rodzicom i rodzeństwu.

Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku.