12 maj

Poznajemy Patrona

W dniu dzisiejszym gościliśmy pracowników włoszczowskiej Biblioteki Pedagogicznej: kierownik – Justynę Kowalską oraz Annę Szczecińską i Martę Szymkiewicz, które przygotowały dla naszych uczniów zajęcia związane z Józefem Piłsudskim. Podczas prezentacji pt. „Z Krakowa do Kielc – szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej” uczniowie starszych klas mieli okazję na wzbogacenie wiedzy o naszym Patronie o znaczące dokonania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także o ciekawostki z jego życia. Natomiast młodsi wychowankowie wzięli w zajęciach warsztatowych „Znany i nieznany Marszałek Piłsudski”. Dowiedzieli się, że nasz Patron lubił ciasto ze śliwkami, ciasteczka z cynamonem i herbatę, że miał psa o imieniu Pies i ukochaną klacz – Kasztankę, że w młodości mówili na niego Ziuk i że nie cierpiał bigosu. Trzecioklasiści usłyszeli też głos samego Marszałka „oddzielony od ciała” (nagranie z 1924 roku). Na zakończenie zostali obdarowani „marszałkowskimi wąsikami” oraz kolorowankami z podobizną Józefa Piłsudskiego i jego ukochanych zwierząt.
Dzięki tej nieszablonowej lekcji historii Patron „Jedynki” stał się bliski, swojski i jeszcze bardziej „Nasz”.

Organizatorem spotkania była p. Agnieszka Brzdąk.

Dziękujemy pracownikom Biblioteki za wspaniałą lekcję historii!