30 kwi

Majowe święta

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii naszej Ojczyzny. Każde z tych świąt ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy. Każde ma to do siebie, tym się wyróżnia, że bez względu na okoliczności niesie wartości własne, uniwersalne, często piękne, mądre, bardzo poważne, pełne zadumy i refleksji nad czasem minionym, nieobecnym.

1 Maja

Międzynarodowy Dzień Pracy. Początek tego święta sięga XIX wieku i jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki.
W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.

2 Maja

Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dnia 20 listopada 2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

3 Maja

Rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

30 kwi

Witaj majowa jutrzenko!

W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisane są obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Aby uczcić 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie przygotowali przepiękny montaż poetycko- muzyczny przybliżający reformy Sejmu Wielkiego obradującego w latach 1788 – 1792 i postanowienia Konstytucji 3 Maja 1791r.
Uczniowie zorganizowali także okolicznościową gazetkę oraz wystawę.

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja były wspaniałą okazją, aby przypomnieć o wielkiej wadze, jaką miało to dzieło polskich patriotów końca XVIII wieku.

Szkolne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja koordynowali nauczyciele: p. Olga Ślęzak, p. Małgorzata Skoczek, p. Anita Jastrzębska, p. Monika Sinkiewicz, p. Agnieszka Brzdąk, p. Zbigniew Cholerzyński oraz p. Jacek Kościński.

30 kwi

Zbliżają się obchody Święta Patrona Szkoły…

Jak co roku w naszej szkole zaplanowano szereg konkursów związanych z życiem i działalnością naszego patrona – Józefa Piłsudskiego.

  1. XXXII Konkurs wiedzy o życiu i działalności patrona szkoły Józefa Piłsudskiego odbędzie się on 10 maja na trzeciej godzinie lekcyjnej w sali 21 – organizator Jacek Kościński;
  2. 13 maja na 1., 3. i 6. godzinie lekcyjnej w świetlicach szkolnych uczennice klasy 5d opieką Anny Drążyk i Katarzyny Kuzincow zaprezentują sylwetkę patrona przed uczniami klas I-III;
  3. Konkurs na gazetkę dotyczącą życia i działalności Józefa Piłsudskiego dla klas czwartych odbędzie się na 3. i 4. godzinie lekcyjnej w świetlicy szkolnej (drużyna 4-5 osobowa, wybierana przez wychowawców klas);
  4. Międzyklasowy konkurs na wiersz o patronie, układany pod opieką wychowawców klas piątych na godzinach wychowawczych ( wiersz należy przekazać do świetlicy szkolnej do 13 maja);
  5. Gra terenowa dla klas szóstych – 5. i 6. godzina lekcyjna pod kierunkiem Katarzyny Kuzincow i Agnieszki Brzdąk (wychowawcy klas wybierają drużyny).

Zapraszamy!

30 kwi

„Tańczę dla zdrowia”!

29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca – Święto ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ang. International Theatre Institute, ITI) będącego pod auspicjami UNESCO (ITI – UNESCO). Z tej okazji nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Tańczę dla zdrowia” i zorganizowała zajęcia ruchowo – taneczne dla uczniów klas 1-3.
Uczniowie bardzo zaangażowali się w zajęcia taneczne. Sprawiły one im to dużo radości i satysfakcji. W końcu nie liczyły się umiejętności taneczne, tylko dobra zabawa i poczucie współprzynależności do grupy.

Szkolnym koordynatorem tego przedsięwzięcia była p. Martyna Syryńska-Giro i p. Agnieszka Skrobisz.

Pamiętajmy, że taniec to wspaniała forma aktywności fizycznej – dzięki niemu można się oderwać od codziennych zmartwień i dbać o kondycję fizyczną!

Skip to content