23 paź

„Poznaj Polskę”

19 października 2023r. uczniowie klasy 6a i 7a odwiedzili Łódź. Wyprawa mogła się odbyć dzięki dofinansowaniu z programu MEiN „Poznaj Polskę”. Pozostała część kosztów została pokryta ze środków Urzędu Gminy Włoszczowa.
Pierwszą atrakcją było planetarium. Uczniowie mogli zobaczyć aktualny stan nieba, a następnie pokaz „Niezbadane światy”, który zabrał widzów w pobliże gwiazdy 51 Peg i wprowadził ich w tematykę planet pozasłonecznych. Odwiedzili wygenerowaną na podstawie naukowych modeli i symulacji powierzchnię jednego z takich obiektów. Mieli okazję porównać 51 Peg z naszym Słońcem. Poznali warunki, umożliwiające powstanie życia i jego trwanie poza Ziemią.
W trakcie zwiedzania EC1 uczniowie dowiedzieli się skąd się bierze prąd, poznali świat paliw kopalnych, weszli do wnętrza kotła. Przewodnicy zainteresowali wszystkich urządzeniami dawnej elektrociepłowni, oprowadzając uczestników po olbrzymim budynku i opowiadając jak wytwarzano prąd dla miasta. Dzieci mogły również same zagrać w energetyczne gry, zobaczyć multimedialne i interaktywne elementy wystawy. Niezapomnianym przeżyciem było obejrzenie mappingu na historycznym turbozespole Brown Boveri. Kolejną atrakcją były zajęcia w audytorium poświęcone barwnej historii kolorów. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem, oglądali i włączali się w dyskusję na temat znaczenia kolorów we współczesnym świecie.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Miasta Łodzi, dziedzictwo Poznańskich, jednego z najważniejszych rodów fabrykanckich XIX-wiecznej Łodzi. Uczniowie podziwiali pałac, piękne komnaty, olbrzymią salę balową, sypialnię pani domu, jadalnie, gabinet. Zobaczyli makietę miasta i dowiedzieli się, kiedy powstała Łódź i jak się zmieniała, szczególnie pod koniec XIX i w XX wieku.
Uczniowie i opiekunowie składają serdeczne podziękowania Ministerstwu Edukacji i Nauki oraz Urzędowi Gminy Włoszczowa za środki finansowe, które umożliwiły zorganizowanie wyjazdu.