19 kwi

Akcja Żonkile – 81 rocznica powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.

By uczcić pamięć o ofiarach holocaustu, powstańcach Getta Warszawskiego uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Agnieszki Brzdąk przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „ŻONKILE”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”. Uczniowie przygotowali okolicznościową gazetkę oraz własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję, które później wręczali nauczycielom, uczniom i mieszkańcom Włoszczowy. Żółte papierowe żonkile przypięli również wicewojewodzie świętokrzyskiemu Michałowi Skotnickiemu, burmistrzowi Grzegorzowi Dziubkowi oraz dyrektorkom OPS i OSiR – Marcie Grabiec i Jolancie Tyjas.

Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.