15 maja we włoszczowskim Domu Kultury odbył się XVII Przegląd Małych Form Scenicznych „Mały Artysta” pod hasłem „Z kamerą wśród zwierząt”. Jak co roku swój talent zaprezentowały też przedszkolaki z Łachowie. Dzieci przygotowane przez panie: Marzenę Szproch i Małgorzatę Maciszkiewicz pokazały swoje umiejętności taneczne.
Wydarzenie już od swojej pierwszej edycji pobudza wrażliwość i aktywność artystyczną dzieci, daje możliwość zaprezentowania własnego dorobku twórczego, a także jest doskonałą okazją do promocji i wsparcia rozwoju talentów.
Maj to dla szkolnej społeczności „Jedynki” miesiąc wyjątkowy. 12 maja przypada bowiem Dzień Patrona Szkoły. W tym roku, ze względu na egzaminy, świętowaliśmy nieco później. Działania służące przybliżeniu sylwetki patrona – Józefa Piłsudskiego – miały miejsce 14 i 15 maja 2026 r. Już od kilku lat najważniejszym punktem obchodów jest gra zespołowa o szkole i jej patronie skierowana do szóstoklasistów. Na uczniów czekało mnóstwo zadań. W trakcie ich realizacji musieli wykazać się wiedzą, kreatywnością, spostrzegawczością i zdolnościami literackimi. Najważniejsza była jednak umiejętność pracy w grupie. Zadaniem uczniów było m.in. opracowanie metryczki Józefa Piłsudskiego, porządkowanie opowieści o patronie zgodnie z zasadami chronologii i spójności tekstu, znalezienie na szkolnych korytarzach cytatów z wypowiedzi Piłsudskiego oraz wizerunków Marszałka. Młodzież musiała także zaprezentować umiejętności twórcze, układając wiersz lub tekst piosenki, czy opracować definicję słowa „patriotyzm” z przeznaczeniem dla różnych grup wiekowych. Dużym wyzwaniem okazało się przygotowanie reklamy szkoły w formie plakatu. W czasie zmagań zespołowych młodzi ludzie nie tylko doskonale się bawili, ale też w oryginalny sposób poszerzyli zakres swojej wiedzy i praktycznych umiejętności. Wszyscy uczniowie do zadań przystąpili z wielkim zaangażowaniem, dlatego też punktacja była bardzo wyrównana. Najwyższy rezultat osiągnęła drużyna klasy 6a. Pozostali uczniowie również mieli okazję do sprawdzenia swojej wiedzy o Józefie Piłsudskim w ramach konkursu indywidualnego. Dla wszystkich chętnych przygotowane zostały zestawy pytań na temat życia i działalności patrona oraz historii szkoły. Dla osób uzdolnionych plastycznie i kreatywnych przeznaczony był z kolei konkurs na plakat pod hasłem „Józef Piłsudski – patron naszej szkoły”. Laureatów zmagań konkursowych poznamy w 18 maja 2026 r. Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych. Sylwetkę patrona i ciekawostki dotyczące jego życia przybliżyły im uczennice klasy 7d – Ewa i Zosia.
Koordynatorami działań związanych ze Świętem Patrona Szkoły byli nauczyciele: Katarzyna Kuzincow, Emilia Maciejczyk, Ewa Hyska, Edyta Oleksy, Konrad Cholerzyński oraz Jacek Kościński.
Szkolny konkurs umiejętności plastycznych „ZRÓB TO SAM” został przeprowadzony w naszej szkole dniach 6-8 maja 2026 r.. Jak co roku trzyosobowe delegacje klas I-III zmierzyły się z wykonaniem pracy plastyczno-technicznej zgodnie z podanym tematem. Uczniowie klas pierwszych wykonali papierowe, kolorowe pawie, uczniowie klas drugich nenufary, a uczniowie klas trzecich papugi. Laureaci konkursu zaprezentowali wysoką sprawność i kreatywność w doborze znanych technik plastycznych, a także wysoką motywację w dążeniu do wykonania pracy na najwyższym poziomie.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
KLASY PIERWSZE: I miejsce: Magdalena Witczyk (klasa1a), Kornelia Tkacz (klasa1b), Antonina Toborek (klasa1c) II miejsce: Hanna Kantarek (klasa1a), Emilia Słupińska (klasa1b), Wojciech Cyżowski (klasa1c) III miejsce: Zofia Włodarczyk (klasa1a), Leon Krupa (klasa1b), Nela Miszkowska (klasa1c)
KLASY DRUGIE: I miejsce: Zofia Nowak (klasa 2a), Michalina Pers (klasa 2b), Wojciech Nowak (klasa 2c), Blanka Suliga (klasa 2d) II miejsce: Maja Motyl (klasa 2a), Mateusz Prymas (klasa 2b), Filip Hamera (klasa 2c), Lena Wolska (klasa 2d) III miejsce: Anna Cholerzyńska (klasa 2a), Antonina Rębacz (klasa 2b), Patryk Mazurek (klasa 2c), Zlata Mykhalchuk (klasa 2d)
KLASY TRZECIE: I miejsce: Tomasz Błaszczyk (klasa 3a), Stanislav Pisklov (klasa 3b), Natalia Standerska (klasa 3c) II miejsce: Milan Szczegielniak (klasa 3a), Nikola Stefani (klasa 3b), Kinga Zbierańska (klasa 3c) III miejsce: Filip Pura (klasa 3a), Alina Salycheva (klasa 3b), Gabriela Wąchalska (klasa 3c)
Organizatorem konkursu byłą p. Jadwiga Cegieła. Gratulujemy!
Dnia 13 maja 2026r. rozstrzygnięto szkolny konkurs z języka angielskiego dla uczniów klas 1-3 „My Picture Dictionary”. Organizatorzy – nauczyciele języka angielskiego – nie spodziewali się takiej ilości prac konkursowych.
Gratulujemy zwycięzcom oraz wyróżnionym uczniom.
klasy 1: I m. – Maja Ślęzak (klasa 1a) II m. – Lena Gyner (klasa 1c) III m. – Jan Kościołek (klasa 1v) wyróżnieni: Nikodem Widurski- Byczek (klasa 1b), Emilia Okręglicka (klasa 1c), Anna Pichit (klasa 1a), Nela Miszkowska (klasa 1c)
klasy 2: I m. – Lena Wolska (klasa 2d) II m. – Zlata Mykhalchuk (klasa 2d) III m. – Kordian Jamróz (klasa 2a) wyróżnieni: Oliwier Piwoński (klasa 2c), Jan Musiał (klasa 2a)
klasy 3: 1m. – Amelia Wytrych (klasa 3c) 2m. – Kinga Zbierańska (klasa 3c) 3m. – Szymon Stolarczyk (klasa 3a) wyróżnieni: Marcin Lichosik (klasa 3a), Franciszek Plebanek (klasa 3c)
W środę o godz. 9.00 rozpoczął się pisemny egzamin z języka obcego nowożytnego – trzecia, ostatnia część egzaminu ósmoklasistów. W naszej szkole od lat najczęściej wybieranym przez ósmoklasistów językiem obcym jest angielski.
Dziś ósmoklasiści zmierzyli się z królową nauk – matematyką. Choć stres był odczuwalny, atmosfera po wyjściu z sal była pełna ulgi i nadziei na dobre wyniki.
Dziś, 11 maja 2026r. uczniowie klas ósmych egzaminem z języka polskiego rozpoczęli trwający trzy dni egzamin ósmoklasisty. Jutro zmierzą się z matematyką, zaś w środę z językiem angielskim.
Egzamin ósmoklasisty to bardzo ważne wydarzenie w życiu młodego człowieka. Trzymamy kciuki za wyniki każdego ucznia! Niech będą one przepustką do wymarzonych szkół ponadpodstawowych.
Drodzy Ósmoklasiści! Przed Wami niezwykłe wydarzenie – egzamin ósmoklasisty. Życzymy Wam, żebyście mądrze wykorzystali zdobytą w szkole wiedzę i umiejętności. Życzymy również, żeby wyniki, które uzyskacie na egzaminie, umożliwiły Wam realizację życiowych planów i marzeń. Niech spełnią się Wasze marzenia i każdy z Was dostanie się do upragnionej szkoły. W trakcie egzaminu niech towarzyszy Wam opanowanie, skupienie, umiejętność podejmowania trafnych decyzji oraz wiara we własne siły i wiedzę. Życzymy połamania pióra, optymizmu i dużo wiary we własne siły. Dużo szczęścia, łatwych zadań i trafienia w wymarzone tematy! Niech będzie łatwo, spokojnie i oczywiście na maksymalną ilość punktów! Życzymy powodzenia. Trzymamy kciuki!
Informujemy, że w dniach 11 -13 maja 2026 r., podczas egzaminów ósmoklasisty dyżur pełnić będzie świetlica szkolna w budynku B (dla dzieci rodziców pracujących, nie mogących w tych dniach zapewnić opieki).
27 kwietnia 2026 r. w naszej szkole odbył się konkurs English Spelling Contest. Wzięli w nim udział uczniowie klas ósmych. Obejmował on pisanie dyktanda w języku angielskim, znajomości homofonów oraz uzupełnianie tekstu piosenki. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: I miejsce – Szymon Musiał (klasa 8b) II miejsce – Nadia Kochanowska (klasa 8a) III miejsce – Lena Kwiecień (klasa 8a).
Organizatorem konkursu była nauczycielka języka angielskiego – p. Magdalena Jedliczka.