26 maj

Uczniowie zwiedzili jedne z najpiękniejszych miejsc województwa świętokrzyskiego

Dnia 24 maja 2023 r.  uczniowie z  klas 1op, 2a i 2c pod opieką swoich wychowawczyń: p. Lidii Macherskiej, p. Jadwigi Cegieły i p. Gabrieli Mróz oraz rodziców wybrali się na  wycieczkę autokarową. Pierwszym punktem była wizyta w Oceanarium ,,Oceanika” w Chrustach koło Zagnańska. To największy obiekt Kompleksu Świętokrzyska Polana, czyli zespół wielkoformatowych akwariów z setkami gatunków ryb  i wodnych stworzeń z wód rzek, jezior, mórz i oceanów z całego świata, podzielonych według miejsca ich występowania. Przewodnicy w bardzo ciekawy sposób zapoznali słuchaczy z różnymi gatunkami ryb ukazując pełnię bogactwa, jakie spotykamy w głębinach mórz, oceanów w rzekach i jeziorach. W jednej z sal warsztatowych utworzono wyjątkową ekspozycję entomologiczną, zatytułowaną „Fascynujący świat owadów”, gdzie uczniowie zobaczyli niezwykle ciekawe okazy owadów, a wielką atrakcją była możliwość trzymania w dłoni  kruchych patyczaków. Następnie odwiedzili Park Miniatur Świętokrzysko. Na koniec pobytu dzieci szalały w ,,Krainie zabawy”. Radości nie było końca. W drodze do kolejne atrakcji odwiedziły niesamowity okaz przyrody jakim jest Dąb Bartek – uznawany za jedno z najstarszych drzew w Polsce. Niewątpliwą atrakcją było zwiedzanie jednej z najpiękniejszych jaskiń w Polsce – Jaskini Raj, która zachwyca bogactwem i różnorodnością  kalcytowych form naciekowych – stalaktytów i stalagmitów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci czar miejsca, które bez udziału człowieka stworzyła przyroda. Posileni pysznym obiadem zjedzonym pod wzgórzem ruin zamku w Chęcinach ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. To była fascynująca i niezapomniana przygoda.