22 maj

Mistrzowie wojewódzcy w BRD!

21 kwietnia 2026r. w Nowinach odbył się etap wojewódzki XLVII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla kategorii wiekowej dzieci w wieku 10 – 12 lat.
W zmaganiach najlepsza okazała się drużyny z naszej szkoły: Stanisław Chruściel, Antoni Suliga, Natalia Jarmuda, Zofia Brzdąk!
Nasi uczniowie okazali się również najlepsi w klasyfikacji indywidualnej. Tutaj wygrała Natalia, zaś Antek zajał III miejsce..
Gratulujemy uczniom i p. Marcinowie Sztuce, pod kierunkiem którego przygotowywali się do Turnieju.
Życzymy powodzenia na etapie krajowym!

22 maj

Klasa 1b i 2b na wycieczce

21 maja uczniowie klas 1b i 2b wybrali się na pełną atrakcji wycieczkę do Łodzi. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie ZOO, gdzie dzieci miały okazję zobaczyć wiele ciekawych gatunków zwierząt i dowiedzieć się o nich wielu interesujących informacji. Ogromne wrażenie zrobiły na uczniach egzotyczne zwierzęta oraz możliwość obserwowania ich z bliska.
Następnie uczestnicy wycieczki odwiedzili „Ulicę Żywiołów” – miejsce pełne interaktywnych atrakcji, eksperymentów i kreatywnej zabawy. Dzieci mogły rozwijać swoją wyobraźnię, współpracować w grupach i aktywnie uczestniczyć w przygotowanych zadaniach.
Wycieczka dostarczyła uczniom wielu radości, niezapomnianych przeżyć oraz była doskonałą okazją do integracji i wspólnego spędzenia czasu.

21 maj

Przedszkolaki u strażaków

Dnia 20 maja 2026r. przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Łachowie wraz z nauczycielkami: p. Marzeną Szproch i p. Małgorzatą Maciszkiewicz odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną w Łachowie.
Strażacy przygotowali pokaz sprzętu i wyposażenia wozów strażackich. Dzieci przymierzały hełmy, siadały za kierownicą pojazdów strażackich, przechodziły przez kabiny i podziwiały sprzęt strażacki.
Wycieczka dostarczyła uczestnikom nowych doświadczeń i wiedzy o pracy służb ratowniczych.

20 maj

Wycieczka do Agroskałki

We wtorek 19 maja uczniowie klas 1a oraz klasy 1c pod opieką wychowawczyń i kilkorga rodziców wzięli udział w wycieczce edukacyjno-integracyjnej do Agroskałki – zagrody edukacyjnej położonej w malowniczej miejscowości Przybynów. Głównym założeniem wyjazdu było poznanie dawnego życia na wsi, obcowanie z naturą oraz integracja zespołów klasowych poprzez wspólną zabawę. Pierwsza grupa dzieci wzięła udział w zajęciach „Skąd się bierze mleko”, gdzie poznały zwierzęta gospodarskie, uczyły się ubijać masło tradycyjną metodą i miały okazję spróbować swoich sił w dojeniu sztucznej krowy i skosztować świeżego chleba z własnoręcznie zrobionym masłem, druga grupa uczestniczyła w warsztatach „Jaszczury zwane dinozaurami”, gdzie pod kierunkiem paleontologa poznały historię początków życia na ziemi, jak powstały skamieniałości, wcieliły się w małych odkrywców i szukały skamieniałości podczas własnych wykopalisk, tworzyły własnoręcznie prehistoryczne dinozaury z masy porcelanowej, które zabrały do domu na pamiątkę udziału w warsztatach. Dzieci miały okazję zobaczyć Skansen Wsi Jurajskiej i odwiedzić zwierzyniec „Pod Skałką”. Wielką atrakcją była „Farma Frajdy” – olbrzymi plac zabaw pod dachem, połączenie fajnej zabawy i śmiechu i ruchu. Zwieńczeniem wycieczki był przejazd kolejką „Jurajski Ekspress” 🚂 i zakup pamiątek. Pomiędzy zajęciami był czas na słodki poczęstunek w postaci ciasteczek, waty cukrowej, ciepłą zupę pomidorową oraz grillowaną kiełbaskę. Wycieczka była dla pierwszoklasistów wspaniałą lekcją przyrody i historii. Uczniowie wrócili do domu pełni wrażeń, nowych doświadczeń i z uśmiechami na twarzach. To ciekawy sposób na naukę przez zabawę w przyjaznym otoczeniu.

20 maj

Konkurs plastyczny „Zainteresowania i pasje – moje sposoby na zdrowie psychiczne”

W naszej szkolne odbył się konkurs plastyczny pod hasłem „Zainteresowania i pasje – moje sposoby na zdrowie psychiczne” zorganizowany przez nauczycieli specjalistów. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do rozwijania zainteresowań i pasji jako sposobu radzenia sobie ze stresem, a także budowania pozytywnego obrazu własnej osoby oraz wzmacniania poczucia własnej wartości poprzez pokazanie, jak ważną rolę w codziennym życiu odgrywają pasje, zainteresowania i aktywności sprawiające radość.

Uczniowie przygotowali wiele ciekawych i pomysłowych prac, przedstawiających różnorodne sposoby spędzania wolnego czasu, rozwijania pasji oraz radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami. W pracach pojawiły się motywy sportu, muzyki, czytania książek, kontaktu z naturą, tańca, malarstwa oraz spotkań z bliskimi.
Wszystkie prace wyróżniały się kreatywnością, starannością wykonania oraz ciekawym ujęciem tematu.

Laureatami konkursu zostali:
klasy 1-3:
I miejsce – Magdalena Suliga (klasa 3b)
II miejsce – Pola Uramowska (klasa 2d)
III miejsce – Miłosz Pytel (klasa 1a)
wyróżnienie: Tomasz Błaszczyk (klasa 3a), Bartosz Ulżyk (klasa 2d), Emilia Okręglicka (klasa 1c), Antonina Gawron (klasa 1c)

klasy 4-8:
I miejsce – Patrycja Rylska (klasa 7b)
II miejsce – Kacper Szczukocki (klasa 5b)
III miejsce – Igor Ulżyk (klasa 6a)
wyróżnienie: Jan Błaszczyk (klasa 5b), Iga Fidera (klasa 4c)

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za zaangażowanie oraz podzielenie się swoimi pasjami i sposobami dbania o dobre samopoczucie. Życzymy dalszego rozwijania talentów i wielu sukcesów!

20 maj

Klasa 1b w Bibliotece Publicznej

20 maja 2026r. uczniowie klasy 1b pod opieką pań: Katarzyny Lipniak i Marty Plebanek odwiedzili Bibliotekę Publiczną, gdzie uczniowie mieli okazję bliżej poznać to wyjątkowe miejsce pełne książek, ciekawych historii i inspiracji do czytania. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak funkcjonuje biblioteka, jak można wypożyczać książki oraz dlaczego warto regularnie czytać.
Największą atrakcją była wspólna lektura wybranej bajki oraz możliwość obejrzenia kolorowych książek przeznaczonych dla najmłodszych czytelników. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowieści pani bibliotekarki i chętnie odpowiadali na pytania.
Wyjście było nie tylko ciekawą lekcją, ale również doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych oraz kształtowania nawyku sięgania po książkę już od najmłodszych lat.
Dziękujemy Bibliotece Publicznej za miłe przyjęcie i wspaniałą atmosferę!

18 maj

„Olimpijczycy są wśród nas”

Po raz XI odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny organizowany przez nauczycieli matematyki I LO im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie. Wydarzenie od lat gromadzi kilkudziesięciu uzdolnionych matematycznie uczniów z powiatu włoszczowskiego oraz sąsiadujących regionów. Oprócz zmagań konkursowych uczniowie uczestniczą w przygotowanych dla nich warsztatach naukowych.

Jedynkę reprezentowało 6 uczniów z  klas ósmych, którzy wygrali eliminacje szkolne. Wszyscy świetnie się spisali i uzyskali wysokie wyniki.

Tytuł laureata uzyskali:

I miejsce – Karol Pytel – kl.8b

Wyróżnienie – Maja Pigulska – kl.8c

Wyróżnienie – Aleksy Lenarski – kl.8c

Tytuł finalisty zdobyli:

Julia Klimas – kl.8a

Maja Jakubowska – kl.8a

Weronika Skoczek – kl.8b

Wielkie gratulacje.

18 maj

Wyniki konkursów z okazji Święta Patrona Szkoły

Gra szkolna – konkurs zespołowy dla klas szóstych
I miejsce – klasa 6a: Judyta Bomba, Julia Hupa, Maciej Michalak, Szymon Nowakowski, Patryk Pakos
II miejsce – klasa 6c: Zuzanna Bartyzel, Amelia Gogolewska, Iga Prokop, Alicja Stefańczyk, Maja Szczukocka
III miejsce – klasa 6b: Marcin Bugajniak, Bartosz Krawczyk, Mateusz Kusa, Oliwier Orzeł, Maks Plebanek

Konkurs wiedzy o Józefie Piłsudskim (indywidualny)
I miejsce – Liliana Kołek – klasa 8c
II miejsce – Natalia Ścisłowska – klasa 8c
III miejsce – Liliana Ochenduszka – klasa 7b
IV miejsce – Gabriela Ziental – klasa 7b
V miejsce – Mateusz Kusa – klasa 6b

Konkurs na plakat pod hasłem „Józef Piłsudski patronem naszej szkoły”
I miejsce – Jan Błaszczyk – klasa 5b oraz Emila Mieszczankowska, Milena Literacka i Aleksandra Murzynowska – klasa 6b
II miejsce – Lena Turczyn i Kornelia Osiak – klasa 5a
III miejsce – Agata Łopatowska – klasa 6b

Gratulujemy!

15 maj

Przedszkolaki z Łachowa na przeglądzie „Mały Artysta”

15 maja we włoszczowskim Domu Kultury odbył się XVII Przegląd Małych Form Scenicznych „Mały Artysta” pod hasłem „Z kamerą wśród zwierząt”. Jak co roku  swój talent zaprezentowały też przedszkolaki z  Łachowie. Dzieci przygotowane przez panie: Marzenę Szproch i Małgorzatę Maciszkiewicz pokazały swoje umiejętności taneczne.

Wydarzenie już od swojej pierwszej edycji pobudza wrażliwość i aktywność artystyczną dzieci, daje możliwość zaprezentowania własnego dorobku twórczego, a także jest doskonałą okazją do promocji i wsparcia rozwoju talentów.

15 maj

Święto Patrona Szkoły

Maj to dla szkolnej społeczności „Jedynki” miesiąc wyjątkowy. 12 maja przypada bowiem Dzień Patrona Szkoły. W tym roku, ze względu na egzaminy, świętowaliśmy nieco później. Działania służące przybliżeniu sylwetki patrona – Józefa Piłsudskiego – miały miejsce 14 i 15 maja 2026 r.
Już od kilku lat najważniejszym punktem obchodów jest gra zespołowa o szkole i jej patronie skierowana do szóstoklasistów. Na uczniów czekało mnóstwo zadań. W trakcie ich realizacji musieli wykazać się wiedzą, kreatywnością, spostrzegawczością i zdolnościami literackimi. Najważniejsza była jednak umiejętność pracy w grupie. Zadaniem uczniów było m.in. opracowanie metryczki Józefa Piłsudskiego, porządkowanie opowieści o patronie zgodnie z zasadami chronologii i spójności tekstu, znalezienie na szkolnych korytarzach cytatów z wypowiedzi Piłsudskiego oraz wizerunków Marszałka. Młodzież musiała także zaprezentować umiejętności twórcze, układając wiersz lub tekst piosenki, czy opracować definicję słowa „patriotyzm” z przeznaczeniem dla różnych grup wiekowych. Dużym wyzwaniem okazało się przygotowanie reklamy szkoły w formie plakatu. W czasie zmagań zespołowych młodzi ludzie nie tylko doskonale się bawili, ale też w oryginalny sposób poszerzyli zakres swojej wiedzy i praktycznych umiejętności. Wszyscy uczniowie do zadań przystąpili z wielkim zaangażowaniem, dlatego też punktacja była bardzo wyrównana. Najwyższy rezultat osiągnęła drużyna klasy 6a.
Pozostali uczniowie również mieli okazję do sprawdzenia swojej wiedzy o Józefie Piłsudskim w ramach konkursu indywidualnego. Dla wszystkich chętnych przygotowane zostały zestawy pytań na temat życia i działalności patrona oraz historii szkoły. Dla osób uzdolnionych plastycznie i kreatywnych przeznaczony był z kolei konkurs na plakat pod hasłem „Józef Piłsudski – patron naszej szkoły”.
Laureatów zmagań konkursowych poznamy w 18 maja 2026 r.
Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych. Sylwetkę patrona i ciekawostki dotyczące jego życia przybliżyły im uczennice klasy 7d – Ewa i Zosia.

Koordynatorami działań związanych ze Świętem Patrona Szkoły byli nauczyciele: Katarzyna Kuzincow, Emilia Maciejczyk, Ewa Hyska, Edyta Oleksy, Konrad Cholerzyński oraz Jacek Kościński.

.

.

Przejdź do treści