Z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie pod opieką historyka Zbigniewa Cholerzyńskiego przygotowali wystawę szkolną upamiętniającą to niezwykle ważne w historii naszego kraju wydarzenie.
O rocznicy pamiętał również Samorząd Uczniowski, który pod kierunkiem opiekunki Patrycji Hylaszek przygotował okolicznościową gazetkę.
Dnia 28 kwietnia 2023r. uczniowie klasy 2c i 3c przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Tańczę dla zdrowia”. Przedsięwzięcie związane było z obchodami Międzynarodowego Dnia Tańca, przypadającego 29 kwietnia 2023 roku. Święto zostało ustanowione w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Data święta nie jest przypadkowa, ponieważ została wybrana na pamiątkę chrztu Jeana-Georges’a Noverre’a, francuskiego choreografa i tancerza. Uczniowie chętnie oraz z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach tanecznych zorganizowanych przez panie: Ewelinę Martoś-Wyrwał, Lidię Macherską oraz Jolantę Reperowicz. W tańcu nie ma miejsca na nudę – figury i układy zmieniają się szybko, co wyzwala u uczniów kreatywne myślenie i pobudza wyobraźnię. Udział w zajęciach ruchowych dał możliwość promowania zdrowia i zdrowego stylu życia.
Pamiętajmy, że taniec to wspaniała forma aktywności fizycznej – dzięki niemu można się oderwać od codziennych zmartwień i dbać o kondycję fizyczną.
Międzynarodowy Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone 22 kwietnia w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. W tym roku szkolny finał obchodów miał miejsce 28 kwietnia. Motyw przewodni tego dnia stanowiły słowa Zielono mi. Nasi uczniowie oraz nauczyciele jak zwykle nie zawiedli, przychodząc do szkoły ubrani w różne odcienie zieleni, wśród których dostrzec można było odcień trawiasty, pistacjowy, seledynowy, szmaragdowy czy miętowy. Kolor zielony posiada bardzo bogatą symbolikę. Najczęściej kojarzony bywa z nowym życiem, siłą, energią, wzrostem, młodością i świeżością. Zieleń to jednak przede wszystkim kolor nadziei i równowagi i w takim kontekście uczyniliśmy go głównym bohaterem dnia.
Punktem kulminacyjnym dnia był program artystyczny poświęcony problemom ochrony środowiska oraz walorom przyrodniczym „Małej Ojczyzny” oraz quizy i prezentacje.
Warto dodać, że w miesiącu kwietniu p. Ewa Limbach przeprowadziła konkurs wiedzy ekologicznej dla uczniów klas 8, w którym zwyciężyła Zuzanna Strużykowska z klasy 8a.
Organizatorkami działań proekologicznych w naszej szkole były panie: Ewa Hyska, Jadwiga Kaczmarek, Katarzyna Kuzincow, Ewa Limbach i Monika Sinkiewicz.
W dniu 18 kwietnia na trasach przełajowych przy Klasztorze Pokamedulskim w Rytwianach (powiat Staszów) odbył się finał wojewódzki w Indywidualnych oraz Drużynowych Biegach Przełajowych. Naszą szkołę reprezentowało 13 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych. W rywalizacji klas VII-VIII w biegu na dystansie 1000 m Wiktor Wasik uplasował się na wysokim V miejscu w stawce 65 zawodników. Drużyna natomiast została sklasyfikowana na VI miejscu w gronie 14 ekip. W grupie klas V-VI również na dystansie 1000 m, najlepiej zaprezentował się Fabian Dumin, który indywidualnie zajął VII miejsce na ponad stu uczestników biegu.
Gratulujemy zawodnikom oraz ich wuefiście Dariuszowi Dąbrowskiemu!
„Znani chemicy i alchemicy z bajek komiksów, filmów” – konkurs plastyczny
* Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 7 i 8.
* Organizacja konkursu związana jest z obchodami Dnia Chemika, który to dzień przypada zawsze na pierwszą niedzielę czerwca.
* Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy chemicznej poprzez zabawę i kreatywność.
* Forma konkursu sprzyja poznawaniu chemii w sposób niekonwencjonalny i ciekawy.
* Udział w konkursie polega na stworzeniu pracy plastycznej o tematyce chemicznej, dowolną techniką oraz w dowolnym formacie.
* Termin oddawania prac mija 28 maja 2023 roku.
* Wszystkie prace zostaną nagrodzone oceną cząstkową z chemii.
* Najciekawsze prace zostaną przesłane na konkurs pt. „Kartka dla Chemika” organizowanego przez Koło Naukowe Chemików Uniwersytetu Opolskiego KORONAN