13 kwi

I tylko pamięć została… 83 rocznica zbrodni katyńskiej

W tym roku przypada 83. rocznica mordu dokonanego przez władze sowieckie na polskich jeńcach. Największą część ofiar Zbrodni Katyńskiej stanowili polscy oficerowie, którzy trafili do sowieckiej niewoli po 17 września 1939 r. Decyzja o ich wymordowaniu zapadła w marcu 1940 r. Zbrodni dokonano w wielu miejscach – w Katyniu, Charkowie, Twerze, a także Mińsku i Kijowie. Symbolem mordu stał się Las Katyński, gdzie znaleziono pierwsze masowe mogiły.
Corocznie 13 kwietnia, w rocznicę ujawnienia przez hitlerowców odkrycia masowych grobów w Katyniu (co miało miejsce w 1943 r.), obchodzony jest ustanowiony decyzją Sejmu RP Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Tego dnia w korytarzu naszej szkoły nie mogło zabraknąć wystawy tematycznej przygotowanej przez uczniów pod kierunkiem nauczyciela historii Zbigniewa Cholerzyńskiego.
W dniu wczorajszym delegacja uczniów naszej szkoły wzięła również udział w gminnych obchodach rocznicy katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

13 kwi

Katyń, Smoleńsk – uroczystości rocznicowe i stypendia dla najzdolniejszych uczniów

Dnia 12 kwietnia 2023r. w Domu Kultury we Włoszczowie uczniowie naszej szkoły przedstawili widowisko patriotyczne poświęcone rocznicy tragedii katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Przedstawienie przygotowali pod kierunkiem nauczycieli: Małgorzaty Stryjewskiej, Agnieszki Szczepary-Dynus, Edyty Oleksy, Anity Jastrzębskiej oraz Justyny Kaczor.
Podczas uroczystości zostały wręczone Stypendia Burmistrza dla najzdolniejszych uczniów. Z naszej szkoły otrzymało je 9 uczniów:
 Wiktoria Bała-Kowalska,
 Hanna Brej,
 Julia Dyrek,
 Szymon Galant,
 Lena, Kancerek
 Julian Lenarski,
 Dawid Paluch,
 Wojciech Sobala,
 Zuzanna Strużykowska.
Granulujemy stypendystom!

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za przepiękne widowisko!

fot. Urząd Gminy Włoszczowa