09 cze

Ósmoklasiści na ciekawej wycieczce…

„To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć – oto sedno tego, co mamy do powiedzenia.”
/Primo Levi/

7 czerwca 2023r. klasy ósme, pod opieką wychowawców i nauczycieli z naszej szkoły, brały udział w niecodziennej lekcji patriotyzmu. Zanim dotarli do Oświęcimia, zwiedzili zamek arystokracji z XVIII/ XIX wieku w Pszczynie. Najbardziej zapamiętano sentencję wypowiedzianą przez Przewodnik w Oświęcimiu- Brzezince: najważniejsze, żeby ludzie pamiętali o poszanowaniu godności drugiego człowieka, ponieważ każdy na nią zasługuje.

09 cze

Klasa 3c na wycieczce w królewskim mieście

Dnia 6 czerwca klasa 3 c pod opieką wychowawcy Jolanty Reperowicz udała się na wycieczkę do królewskiego miasta. Przygodę z Krakowem rozpoczęli od pobytu w pięknym ogrodzie zoologicznym. Uczniowie mogli z bliska obserwować wiele gatunków egzotycznych zwierząt. Duże wrażenie zrobiło terrarium z wężami, jaszczurkami z różnych kontynentów. Następnie udali się na wzgórze wawelskie. Zaopatrzeni w audiobooki zwiedzali Katedrę na Wawelu, która jest miejscem koronacji królów Polski i ich pochówku. To właśnie w jej wnętrzu odbywały się najważniejsze uroczystości państwowe i kościelne. W trakcie zwiedzania trzecioklasiści zatrzymali się dłużej przy nagrobkach królów: Władysława Jagiełły, Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego oraz przy Sarkofagu Św. Jadwigi oraz naszego patrona Józefa Piłsudskiego. Ostatnim punktem zwiedzania Katedry Wawelskiej było wyjście wąskimi, drewnianymi schodami na Wieżę Zygmuntowską i zobaczenie na własne oczy wielkiego, ponad 12-tonowego dzwonu, zwanego Zygmuntem. Według wierzeń – kto pomyśli życzenie i dotknie dzwonu, wtedy życzenie się spełni. Nic dziwnego, że wokół Zygmunta zgromadził się tłum. Z okien Wieży Zygmuntowskiej podziwiali również piękno krakowskiego Starego Miasta. Potem przeszli przez Smoczą Jamę, aby zobaczyć zionącego ogniem smoka. Z Wawelu dawnym traktem królewskim wycieczkowicze udali się w stronę Rynku. Po drodze zjedli obiad, który po intensywnym marszu smakował wybornie. Na koniec zatrzymali się przy Kościele Mariackim i udali się na zakupy do Sukiennic.
Wszyscy w doskonałym nastroju i z uśmiechem na twarzy, pełni pozytywnych wrażeń, zaopatrzeni w pamiątki i upominki dla siebie i najbliższych udali się w drogę powrotną.

Klasa 3c poleca wszystkim wycieczki, które jak ta bawią i uczą !